Ediția: Marți 28 Mai 2024. Nr. 6635

Mutu şi Contra au adus punctele României

Naționala de fotbal a României a învins formația Sloveniei cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara, în preliminariile EURO 2008, și s-a detașat în fruntea Grupei G, înaintea Bulgariei și Olandei. Golurile echipei noastre au fost marcate de Adrian Mutu (40) și Cosmin Contra (70). România a obținut o victorie meritată, după un joc bun, cu destule ratări ale tricolorilor, în fața unei echipe inferioare ca valoare. Meciul a început în trombă, cu două mari ocazii de gol ratate de Mutu în primele minute. Mai întîi, lansat de Tamaș, Mutu a ajuns singur cu Handanovic, dar șutul său a fost respins de portarul sloven, în secunda 20. În minutul 2, Mutu se remarcă printr-un semiluft, la 5 metri de poartă, după o centrare foarte bună a lui Florentin Petre. Treptat, meciul se mai li-niștește, iar slovenii echilibrează jocul, iar ocaziile dispar pentru o perioadă de timp. O a doua mare șansă de gol este irosită de Goian, care reia cu capul din 5 metri în bara transversală, la o minge recentrată în careu de Tamaș (30). Apoi, Mutu reia cu capul peste poartă, centrarea lui Raț (32). Prima acțiune mai închegată a oaspeților vine în minutul 35, cînd Ilic centrează în careu, iar Lavric reia din voleu, dar pe lîngă poartă. Chivu reia de la marginea careului, fulgerător din întoarcere, dar pe lîngă poartă (38). Mutu reușește deschiderea scorului în minutul 40, fructificînd cu capul centrarea excelentă a lui Codrea: 1-0. Marica este aproape de a majora diferența, dar șutul său este deturnat în corner de Handanovic (42). Codrea centrează din nou, iar Marica reia cu capul, dar Handanovic respinge de sub transversală (45+1). La reluare, România începe din nou ofensiv, dar cei care ratează o mare ocazie sînt oaspeții, prin Komac, care a tras greșit din poziție foarte bună, la o minge respinsă greșit de Goian (49). Mutu are o nouă acțiune personală, iar șutul său de la circa 20 de metri este respins de Handanovic în corner. Mutu execută un corner pentru Contra, la colțul opus al careului, iar timișoreanul reia excelent din voleu și mărește diferența: 2-0 (70). Marica trimite mingea în transversală (a doua bară după cea a lui Goian), din numai 4 metri, la centrarea foarte bună a lui Raț, în urma unei contre rapide (85). Bănel Nicoliță prinde un voleu de excepție din afara careului, dar mingea trece peste poartă (87). Marica a mai ratat o situație clară, șutînd din unghi în portar (90+3), la ultima fază a meciului. După acest succes, România se detașează în fruntea Grupei G, cu 17 puncte, pe locul doi urcînd Bulgaria, cu 15 puncte, după 2-1 cu Belarus.