Ediția: Vineri 7 iunie 2024. Nr. 6644

FC Dumitreşti învinsă de CSM Focşani cu 6-2

Echipa-fanion a Focșaniului a susținut marți un joc amical la Dumitrești, împotriva echipei locale, clasată pe locul 2 în Seria B a Diviziei D. Focșănenii s-au impus în final, cu 6-2 (4-0), prin golurile marcate de Rîșcu -3, Curteanu -2 și Stanciu, iar pentru formația din Dumitrești a punctat Burcăcel -2. Partida a fost arbitrată de fotbaliști ai CSM-ului, Cristi Gurguiatu (repriza I) și Octavian Bucătaru (repriza a doua), iar asistenți au fost Robert Radu și Mădălin Predoiu. La echipa din Dumitrești au evoluat și trei jucători ai CSM-ului, Nechifor, Pătrașcu și Gurguiatu (în actul secund). CSM Focșani a evoluat în următoarea formulă: Ivanciu – Grosu, Feraru, Chivu, Lazăr – Stanciu, Ioan, Bucătaru, Duțu – Curteanu, Rîșcu. În partea a doua au mai intrat Ionel, Săraru, Crăciun și Alecsandrescu. Din păcate, fundașul Crăciun a evoluat doar 10 minute din cauza unei accidentări mai vechi care a recidivat, astfel că va rata partida de campionat de vineri, cu Poli II Iași. Jocul oficial pe care gruparea vrînceană îl va susține cu Poli II Iași va fi arbitrat de Emil Voicu din Bacău, ajutat la cele două linii de Cătălin Guloiu și Dan Popescu, ambii din Buzău, iar observator federal este Andrei Gheorghe din București. Ieri, ieșenii au lansat un atac la adresa arbitrilor care au oficiat la partidele din ultimele runde. „Dacă acum cîteva etape m-am arătat nemulțumit de arbitrajele de la Pașcani și Fălticeni, unde un arbitru din Roman ne-a dezavantajat clar, pentru întîlnirea de la Aerostar nici nu mai știu cui ar trebui să ne adresăm, pentru a ni se da și nouă dreptate. Ce a făcut acest băiat din Brașov ar trebui să le dea serios de gîndit șefilor Comisiei Centrale de Arbitri, pentru că omul a reinventat pur și simplu fotbalul și arbitrajul la această disciplină. Dar poate că a confundat sala de sport cu un teren de fotbal în aer liber”, a spus tehnicianul lui Poli II, Adrian Kerezsy. Pentru confruntarea cu CSM Focșani, echipa din Copou nu va conta pe mulți jucători de la formația din Liga I, deoarece sîmbătă, Poli Iași va juca în nocturnă (ora 20.15) împotriva lui Dinamo București.