Ediția: Duminică 2 iunie 2024. Nr. 6639

Willy Bacău-CSM Focşani 0-0

Partida s-a disputat pe o ploaie torențială, portarul echipei fanion fiind declarat cel mai bun jucător. Focșănenii au făcut o remiză albă, 0-0, ieri după-amiază, în deplasare, într-o partidă disputată pe o ploaie torențială, contra celor de la Willy Bacău. Meciul a fost unul de luptă, pe un teren greu, portarul Ivanciu fiind eroul focșănenilor. Acesta a intervenit de 6 ori în fața atacanților adverși, cea mai mare ocazie a partidei fiind irosită de Geani Căpușă, în minutul 89, cînd lovitura sa de cap a fost deviată de Ivanciu în bară. Focșănenii au ratat și ei mai multe ocazii de a deschide scorul: prin Alexandrescu în minutul 14, șut milimetric pe lîngă poartă; prin Toader, în minutul 22, lovitură liberă de la 18 metri, mingea fiind boxată de portar; prin Săraru, în minutul 56, lovitură liberă de la 20 metri, mingea ștergînd transversala. Demn de precizat faptul că, în minutul 27, vrîncenii au reclamat un penalty, la o tragere de tricou în careu, asupra lui Alexandrescu. În echipa focșăneană au evoluat: Ivanciu, Feraru, Toader, Crăciun, Lazăr, Săraru, Bucătaru, Curteanu (90 Stanciu), Alexandrescu, Rîșcu și Predoiu. CSM Focșani se menține la distanță de 13 puncte de următoarea clasată, Poli Galați. Vinerea viitoare, CSM va juca pe teren propriu cu CFR Pașcani.