Luni 6 Mai 2024. Nr. 6617

Verdict amînat în cazul incidentelor de la Mărăşeşti

Comisia de Disciplină din cadrul Asociației Județene de Fotbal Vrancea a amînat judecarea incidentelor de la Mărășești, din timpul partidei dintre echipa locală, Chi-mica și Voința Odobești (2-4), din etapa de duminică a Diviziei D la fotbal. La ședința de marți seara a fost prezent doar asistentul Ionuț Paraschiv, cel care a fost lovit cu pumnul în figură de un spectator al echipei din Mărășești. Cazul va fi analizat în ședința Comisiei de marțea viitoare. Reamintim că incidentul a avut loc în minutul 48, imediat după ce oaspeții au înscris al treilea gol. În acel moment, unul dintre suporterii echipei gazdă a pătruns pe gazon și l-a lovit cu pumnul pe asistentul Ionuț Paraschiv. „După ce am validat golul marcat de echipa din Odobești m-am trezit cu o persoană în spatele meu care mi-a aplicat o lovitură cu pumnul în figură. După ce m-a lovit, agresorul a reușit să fugă fără să poată fi prins de organele de poliție prezente la meci”, ne-a declarat arbitrul Ionuț Paraschiv. Același asistent a fost atacat cu bolovani în minutul 55, de către spectatorii prezenți la meci. Incidentele de acest fel nu sînt o premieră pentru suporterii echipei din Mărășești. Chimica Mărășești a avut terenul suspendat de mai multe ori în precedentele ediții ale campionatului de fotbal tocmai din cauza incidentelor provocate de suporteri. În altă ordine de idei, Comisia de Disciplină a decis ca Rrom Star Panciu să cîștige cu 3-0 partida cu CSM II Focșani, în teren 1-1, după ce focșănenii s-au retras din teren în minutul 89, contestînd maniera de arbitraj.