Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Bronz pentru judoka vrînceni

Echipa de judo feminin a județului Vrancea care a participat la Baia Mare la etapa finală a Campio-natului Național pe echipe Under 17 s-a întors cu medalia de bronz, lotul fiind alcătuit din sportive de la LPS Focșani și CSS Adjud. În întrecerea masculină, formația vrînceană s-a clasat pe locul 5. Zilele trecute, judoka Andreea Dumitriuc, de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud, a obținut medalia de bronz la ediția din acest an a Campionatului Național de judo Under 23, competiție desfășurată la Pitești. Sportiva antrenată de Ionică Ciupitu s-a clasat pe locul 3 la categoria +78 de kilograme. O altă medalie obținută de o judoka din Vrancea a revenit Alinei Croitoru, sportivă care concurează pentru Dina-mo București. Alina a luat aurul la categoria 78 de kilograme. Din delegația LPS Focșani care a concurat la Pitești au mai făcut parte: Corina Petrișor și Mariana Boboc -ambele la categoria 78 de kilograme și Roxana Å¢inică – ca-tegoria 57 de kilograme, toate judoka ocupînd locul 5 la fiecare categorie. La sfîrșitul acestei săptămîni, Focșaniul va găzdui etapa finală a „Naționalelor” de juniori I.