Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

CSM Focşani joacă astăzi cu Dacia Unirea Brăila

Divizionara C CSM Focșani va susține astăzi, de la ora 11, pe Stadionul „Milco-vul” din Focșani un nou meci de pregătire, adversară fiindu-i echipa Dacia Unirea Brăila. Echipa de la malul Dunării este înscrisă în Divizia B, iar printre jucători se află și doi focșăneni, fundașul Iulian Călin și atacantul Marian Covaci. Partida va fi arbitrată de Mihai Gică, ajutat la cele două linii de Florin Danciu și Luci Stănilă. Acesta este al cincilea meci de verificare pentru gruparea antrenată de Aurel Pastia și Marian Brutaru, după o victorie, 1-0 cu Aerostar Bacău, un egal, 2-2 cu CSM Rm. Sărat și două eșecuri, 0-2 cu Junckers Galați și 0-1 cu Gloria Buzău. Joi seara, CSM Focșani a încheiat la ega-litate, 2-2 (1-1) amicalul susținut în deplasare la Rm. Sărat, cu echipa locală, CSM. Într-un meci care s-a jucat fără asistenți, rîmnicenii au deschis scorul în mi-nutul 9, dar Săraru a restabilit egalitatea în minutul 32. În actul secund, noua achi-ziție a vrîncenilor, Vasile Feraru (FC Vaslui) i-a adus pe focșăneni în avantaj, dar meciul s-a încheiat la egalitate, gazdele marcînd în ultimul minut un gol dubios, contestat de formația de pe malul Milco-vului. CSM Focșani a jucat cu: Ivanciu – Nechifor, Radu, Gurguiatu, Chivu – Ungureanu, P. Ioan, S. Popa – Predoiu, Săraru, Toader. Au mai jucat Stanciu, M. Lazăr, Feraru și Hapiuc (ambii de la FC Vaslui) și Niță (AS Cîmpineanca). Nu a evoluat Bucătaru (accidentat).