Ediția: Miercuri 5 iunie 2024. Nr. 6642

N&D s-a înălţat peste „Şoimii“ maltezi

Dinamo a jucat de la egal la egal prima repriză contra lui Hibernians, joi seara, în Malta, în prima manșă a primului tur preliminar al Cupei UEFA. Elevii lui Rednic au fost aproape să fie egalați, dar în repriza a doua au fost inspirați de intrarea lui Ganea și au cîștigat cu 4-0. Dinamo s-a impus prin golurile marcate de Ionel Dănciulescu (4), Claudiu Niculescu (57, 58) și Radu Åžtefan (83). Dinamo deschide scorul la una din primele sale faze de atac: Dănciulescu reia în poartă mingea respinsă de portarul Muscat, la lovitura liberă a lui Cătălin Munteanu (4): 0-1. Echipa lui Mircea Rednic are o posesie mai bună, dar nu reușește să pună în pericol poarta gazdelor. Ba mai mult, cei care au o bună șansă de gol sînt cei de la Hibs, prin nigerianul Chukunyere, însă portarul Moss a respins mingea în ultimul moment (18). Dinamo are șansa de a-și dubla avantajul (35), dar lovitura liberă expediată de Cl. Niculescu izbește bara transversală. Același Niculescu trimite un șut bun (41), însă Muscat respinge mingea. Roș-albii sunt mult mai incisivi la reluare, dar prima oportunitate de gol aparține gazdelor, însă lovitura libera executată de Cohen lovește un jucător maltez (49). Dănciulescu are douăfaze periculoase, șuturile sale trecînd pe lîngă buturile gazdelor (56) său fiind reținut de Muscat (57). Imediat dupa intrarea sa pe teren, Ionel Ganea centrează în fața porții, la o acțiune inițiata de Blay, iar Claudiu Niculescu reia simplu în plasă: 0-2 (57). Un minut mai tîrziu, faza la indigo, Ganea îl servește din nou pe Niculescu, iar acesta reușește dubla: 0-3 (58). Dinamo reușește un nou gol pe final, după un corner, cînd Åžtefan Radu reia din marginea careului mic o minge respinsă de portar, la lovitura sa de cap (83): 0-4. Moți este și el aproape de gol, dar mingea întîlnește transversala (89), iar Niculescu îl ia la țintă pe portarul Muscat (90). Meciul se încheie cu un gust amar, totuși, pentru dinamoviști, fundașul Moți fiind eliminat, după o altercație cu Cohen. Victorie la pas pentru Dinamo, în care gazdele s-au ridicat doar ca ambiție la nivelul echipei lui Rednic, superioară în rest la toate capitolele. Dinamo are calificarea în buzunar și obligația să facă scor și spectacol în partida retur.