Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Vive la France, au revoir Spania

Franța și Spania au jucat marți seara, un meci frumos, în optimile de finală ale Cupei Mondiale. În „sferturi” merg francezii, care au revenit de la un gol dezavantaj și au cîștigat cu 3-1, bomboana pe tort fiind pusă în final de Zidane. Spania a deschis scorul prin David Villa (28 – penalty), dar Franța a egalat înainte de pauză, prin Frank Ribery (41), desprinzîndu-se pe final, grație reușitelor lui Patrick Vieira (83) și Zinedine Zidane (90+2). Spania nu reușește nici la ediția din acest an a CM să facă performanță, deși începuse excelent turneul din Germania, cu un 4-0 în fața Ucrainei. Ibericii lăsaseră impresia că vor cîștiga întîlnirea fără probleme, dar apoi au lăsat garda jos, iar francezii au profitat. Franța a făcut poate cel mai bun joc de pînă acum la CM 2006, dar fără a juca spectaculos sau a se ridica la nivelul formației care cucerea titlul mondial în 1998 și cel european din 2000. În sferturile de finală, Franța va întîlni Brazilia, într-o reeditare a finalei CM 1998, cînd selecțio-nata din Hexagon învingea cu un neverosimil 3-0. Meciul de la Hanovra a fost o aniversare tristă pentru Raul, care a împlinit 29 de ani în ziua meciului.