Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Steaua – campioană la handbal

Steaua a cîștigat Cupa Challenge la finele unui meci trăit cu inima în gît și cu ochii pe tabela de marcaj. Cinci goluri aveau de recuperat „militarii” înaintea partidei de sîmbătă (21-26 în prima manșă) și, drept urmare, au început returul finalei în forță, exact ca la Horta. În minutul 6 aveau 6-2, iar cei 6.000 de spectatori aflați în tribune cântau deja izbînda pe acordurile melodiei „Maria”, a lui Scooter, imnul roș-albaștrilor. Încăpățînați, portughezii au ridicat tensiunea la cote alarmante și au menținut-o așa pînă aproape de final, timp în care s-au agățat de fiecare minge. Au început lent, cu atacuri lungi, dar au accelerat după ce Steaua a ajuns la un avantaj de cinci goluri, în ideea de a înscrie în mai mult de 21 de rânduri, astfel încît să cucerească trofeul chiar și la înfrîngere de cinci goluri. Schema le-a reușit parțial: și-au trecut în cont 27 de reușite la final, dar nu au putut opri tăvălugul condus de „tunarul” Alin Åžania. În prima parte a meciului, greul în atac l-a dus Marius Novanc, excelent pe semicercul advers. Bine lansat de Mazilu, pivotul „militarilor” a fost aproape imposibil de contracarat. Steaua a refăcut diferența de la Horta în minutul 24 (14-9), dar nu a putut sprinta spre un scor mai liniștitor. Sîrbul Vucicevic a readus mereu speranța în tabăra echipei din Insulele Azore, astfel că pînă în minutul 58 roș-albaștri au condus de 12 ori cu cinci goluri, fără să poată trece de această barieră psihologică. Stângă a mutat însă decisiv. L-a anihilat printr-un marcaj om la om pe Vucicevic, iar finalul a aparținut elevilor săi. Åžania a punctat în minutul 57 pentru 32-26 și, mai apoi, în penultimul minut pentru 33-27. Pancu, în ultimul minut, a pus bomboana pe coliva portughezilor, care s-au prăbușit pe parchetul Sălii Polivalente. Fluierul final a declanșat fiesta pe teren și în tribune, handbalul masculin românesc sărbătorind primul trofeu european cucerit în 18 ani. Ultima cupă (IHF – 1988) a fost adjudecată de Minaur, iar Steaua nu cîștigase din 1977, cînd Gațu, Birtalan et. Co au ridicat deasupra capului Cupa Campionilor Europeni.