Pilotul Sorin Popa (42 de ani), care a murit, joi seara, după ce avionul in care se afla s-a prăbușit, a fost inmormintat, ieri, in cimitirul eroilor din Cimpia Turzii. Pilotul a fost inmormintat cu onoruri militare, sicriul fiind purtat de la baza din Luna pină in fața blocului in care a locuit, apoi in cimitir. La inmormintare au participat circa 1500 de persoane, din care foarte multe cadre militare de la diferite unități din țară. Avionul MIG-21 Lancer, aparținind Bazei 71 Aeriană, pilotat de Sorin Popa, s-a prăbușit joi seara, iar pilotul a murit, nereușind să se catapulteze. Avionul militar efectua un zbor de antrenament, accidentul producindu-se pe un deal din vecinătatea comunei Viișoara. Rămășițele avionului au fost imprăștiate pe o rază de citeva sute de metri, intr-un lan de porumb. Pilotul Sorin Popa (42 de ani) a absolvit, in 1980, Åcoala Militară de Ofițeri de Aviație „Aurel Vlaicu”, specialitatea naviganți activi. El a obținut gradele de locotenet (1984), locotenent major (1987), căpitan (1991), locotenent comandor (1995) și căpitan comandor (1999). Sorin Popa avea la activ, in total, 1.279 de ore de zbor, din care 800 de ore pe MIG 21 și 270 pe MIG 21 Lancer.