Un polițist a fost nevoit, noaptea, să rănească un ciine din rasa dog german, cu un foc de armă, după ce animalul l-a atacat pentru a-și apăra stăpinul, un bătrin beat care făcuse scandal intr-un bar din municipiul Drobeta Turnu Severin. O patrulă auto formată din doi agenți a răspuns unui apel telefonic prin care Poliția era anunțată că, intr-un local, un bărbat in virstă, care a băut prea mult, face scandal și nu poate fi potolit intrucit are cu el un dog german. Abordat de polițiști, scandalagiul a refuzat să se legitimeze și nici nu a vrut să meargă la sediul Poliției, apoi a fugit. Descoperit intr-o scară de bloc, bătrinul nu a reacționat cind ciinele său a sărit in pieptul unuia dintre polițiști și l-a mușcat. Pentru a se apăra, polițistul a scos pistolul din toc și a tras un foc, iar glontele a rănit patrupedul. Polițiștii au sesizat despre acest caz Parchetul Judecătoriei Drobeta Turnu Severin. Scandalagiul, identificat in persoana lui Vasile F, in virstă de 63 de ani, este cercetat in stare de libertate pentru ultraj și pentru că nu a luat măsuri pentru prevenirea atacului de către ciini periculoși, conform Legii 60/2002.Â