Președintele executiv al PSD Vrancea ar putea fi secretarul general al organizației, Mircea Diaconu. El a fost propus pentru această funcție de ministrul Miron Tudor Mitrea și liderul formațiunii, Marian Oprișan. De menționat că aceasta este prima propunere oficială făcută public de PSD Vrancea. Miron Mitrea a participat, ieri, in calitate de vicepreședinte al PSD la o intilnire a Delegației Permanente a filialei județene Vrancea a partidului. Cu acest prilej el a prezentat o serie de aspecte legate de importanța referendumului privind modificarea Constituției. „Le-am explicat colegilor din delegația permanentă că modificarea Constituției va da posibilitatea României să se integreze in NATO și Uniunea Europeană și pentru asta va trebui să ieșim cu toții să votăm. Va fi o constituție modernă, la care am lucrat aproape doi ani”, a declarat Miron Mitrea. Ministrul a făcut un apel la locuitorii județului de a ieși la vot pe 19 octombrie, pentru că acest lucru este deosebit de important pentru România.