Aproape 300 de persoane și-au disputat ieri cele 434 de locuri de muncă oferite la cea de-a cincea Bursă a locurilor de muncă. Astfel, la Hotelul Unirea au fost prezenți 289 de absolvenți. Funcționarii de la AJOFM se pot declara mulțumiți de rezultatele acestei ediții, 113 absolvenții obținind repartiții la interviuri cu diverse firme, alte șae persoane inscriindu-se la cursuri de recalificare. Pentru cei care au terminat o facultate s-au oferit locuri pentru meseriile de arhitect, inginer constructor, inspector de asigurări, economist, inginer mecanic, medic veterinar. insă cei prezenți au remarcat și o lipsă a unor oferte pentru absolvenții de științe umane, mulți tineri cu facultăți negăsindu-și un post pe măsura pregătirii pe care o au. „Am venit să-mi găsesc un post, am terminat Facultatea de drept și caut un post de jurist, din nefericire nu găsesc nimic. Dacă pină la urmă nu găsesc nimic voi incerca să fac și altceva, totuși eu mai sper că voi practica meseria pentru care m-am pregătit in faultate”, ne-a spus Andreea C. După cum remarcau și funcționarii AJOFM, majoritatea posturilor de la bursă erau pentru cei care au terminat un liceu, cele mai multe oferte fiind pentru meseriile de confecționer imbrăcăminte, vinzător, muncitor necalificat dar și pentru zidari, fierari betonist, lăcătuși montator, patiseri, frezori, strungari sau , asistenți veterinari. „Agenții economici – 22 la număr – au oferit un număr mare de locuri de muncă, insă oferta lor a fost una predominant pentru meserii care solicitau doar liceul”, ne-a declarat Mariana Danțiș, directorul economic al AJOFM. Printre cei care au dorit să-și găsească un loc de muncă s-au aflat și tineri care nu au terminat o școală, virsta lor fiind intre 16 și 18 ani.