Ediția: Vineri 31 Mai 2024. Nr. 6638

FC Vrancea a trecut pe lingă victorie

FC Vrancea a incheiat la egalitate 2-2(0-2) partida cu Inter Gaz București din cadrul etapei a 24-a a Diviziei B la fotbal. Golurile au fost inscrise de Petre in minutul 54 și Stoian in minutul 71, respectiv Ivan in minutul 41 autogol și Vlădescu in minutul 45 autogol. Bucureștenii au inscris patru goluri, dar nu au reușit decit să scoată un singur punct in fața formației FC Vrancea, care a făcut una dintre cele mai bune partide din acest retur de campionat. In minutul 41, Ivan iși introduce balonul in propria poartă după ce Covaci și Stanciu au făcut un pressing sufocant in careul de 6 metri, fundașul bucureștean speriindu-se de atacanții noștri „reușind cu un șut plasat să-l invingă pe Barbu”. Peste numai patru minute Pasăre intră in careul de 16 metri, șutează către poartă, mingea il atinge pe Vlădescu și intră in plasa porții lui Barbu. Scorul la pauză a fost de 2-0 pentru elevii lui Ionuț Chirilă și se părea că victoria va fi de partea formației fanion. in minutul 54 al meciului, Petre șutează violent de la 14 metri mingea lovește bara transversală și intră in poarta apărată de Daniel Zdrincă. in minutul 71, Stoian introduce balonul in poarta noastră de la 2 metri, la o greșeală colectivă a apărării noastre. Elevii lui Chirilă au făcut un joc bun Echipa lui Ionuț Chirilă a reușit să facă unul dintre cele mai bune jocuri din acest retur de campionat, in ciuda absențelor a patru jucători de bază: Boiciuc, Ghirie, Diaconu – accidentați și Ionică – suspendat două etape după cartonașul roșu din meciul cu FC Onești. in aceste condiții, Ionuț Chirilă a ales să joace acest meci intr-un sistem de 5-4-1, cu libero, Dorin Dogaru, cu doi fundași la marcaj, Dinu și Ciuteanu, dar și cu doi fundași de bandă, Pasăre și Săraru care au avut o mai mare libertate in faza de atac a formației noastre, aceștia creind superioritate in cele mai multe rinduri. Tactica impusă de Ionuț Chirilă s-a dovedit a fi de bun augur, pentru că elevii săi s-au apărat bine in primele 45 de muinute și contraatacind periculos atunci cind jocul le-a permis acest lucru. in minutul 18 al meciului Alin Ciță execută impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea șutată de el lovind bara transversală. Pină in minutul 30 al jocului gazdele nu au reușit să pună in pericol poarta apărată de Daniel Zdrincă. in minutul 31, Plăcintă introduce balonul in poartă dar golul este anulat, atacantul bucureștean aflindu-se in poziție de ofsaid. in minutul. 32, Ciocirlan trimite balonul in bara din dreapta lui Zdrincă dintr-o lovitură liberă directă de la 20 de metri. Ultimile 5 minute ale primei reprize au fost dominate clar de formația noastră care a reușit să inscrie două goluri și ratind in alte două rinduri prin Covaci și Pădurețu. Scorul la pauză putea fi chiar de 3-0 pentru echipa fanion, dacă Marian Covaci nu rata incredibil de la 6 metri. Zdrincă repune rapid o minge pentru Pădurețu care face o cursă de excepție de peste 50 de metri intră in careul de 16 metri, centrează impecabil pentru Covaci, care venit in mare viteză trimite din 6 metri cu capul peste bara transversală. FC Vrancea putea să ciștige cele trei puncte puse in joc in repriza a doua gazdele au intrat mult mai hotărite in teren și au reușit să egaleze in primele 20 de minute ale acesteia. Dacă primul gol al bucureștenilor a fost inscris in urma unei execuții de excepție a lui Petre, cel de al doilea a fost marcat cu largul concurs al portarului Zdrincă, dar și al apărării noastre. Cu mai multă atenție din partea jucătorilor noștri, FC Vrancea putea să ciștige cele trei puncte puse in joc. Peste numai două zile, FC Vrancea va juca acasă cu Gloria Buzău, o formație care are ca obiectiv promovarea in primul eșalon al țării. Din păcate la acest joc Ionuț Chirilă nu se va putea baza pe cinci jucători de bază: Ghirie, Boiciuc și Diaconu, accidentați, Ionică mai are de stat o etapă după cartonașul roșu primit in jocul cu FC Onești și Stanciu, acesta a acumulat șapte cartonașe galbene. Va fi un meci extrem de dificil, dar sintem convinși de faptul că Ionuț Chirilă va găsi din nou soluția ciștigătoare. Partida cu Gloria Buzău va avea loc miercuri 7 mai cu incepere de la ora 16.00. Clasament – Seria I: 1. Petrolul Ploiești 24 14 5 5 30-18 47p (+11) 2. Gloria Buzău 24 13 6 5 33-22 45p (+9) 3. FC Onești 24 13 3 8 46-27 42p (+6) 4. Midia Năvodari 24 11 4 9 35-37 37p (+1) 5. Poli Unirea Iași 24 10 6 8 31-27 36p (0) 6. Dacia Unirea Brăila 24 10 6 8 27-24 36p (0) 7. Electromagnetica 24 11 3 10 30-31 36p (0) 8. Metalul Plopeni 24 10 5 9 28-32 35p (-1) 9. Inter Pitești 24 10 3 11 38-27 33p (-3) 10. FC Vrancea 24 9 5 10 26-25 32p (-4) 11. CSM Medgidia 24 9 4 11 28-34 31p (-5) 12. Inter Gaz 24 7 9 8 26-25 30p (-6) 13. Bucovina Suceava 24 8 6 10 21-26 30p (-6) 14. Cimentul Fieni 24 8 5 11 25-33 29p (-7) 15. Rulmentul 24 6 3 15 23-38 21p (-15) 16. Foresta Fălticeni 24 4 5 15 19-40 17p (-19) * Ocupanta primului loc la sfirșitul campionatului va promova in Divizia A * Echipa care se va clasa pe poziția a doua va susține un baraj tur-returcu una din echipele de pe locurile 13 sau 14 din Divzia A * Ocupantele ultimilor două locuri vor retrograda in Divizia C