Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Fotbal FC Vrancea a pierdut la Piatra Neamţ

FC Vrancea a pierdut cu 3-0(3-0) partida amicală de ieri de la Piatra Neamț cu prim-divizonara Ceahlăul. Meciul s-a jucat pe terenul II al echipei lui Gheorghe Åžtefan, acesta fiind acoperit in intregime de gheață. Ionuț Chirilă nu a fost prezent la meci decit in cea de a doua repriză, acesta aflindu-se la Fieni, unde a rezolvat actele de transfer al jucătorului Ionică Marinică, de la echipa Cimentul. Chirilă a inceput meciul cu următorul 11: Zdrincă – Ciuteanu, Diaconu, Dinu, D. Dogaru, Boiciuc – Căruntu, Păurețu, Săraru – M. Cosmin și Ghirie. Au mai intrat in repriza a doua următoii jucători: Modiga, Ionică, Ciță, Stanciu, Pasăre, Tutoveanu și Dumitrescu. ” A fost un meci util. Eu nu am fost la prima repriză, pentru că a trebuit să plec la Fieni impreună cu Ionică Marinică, pentru a perfecta actele de transfer al acestui jucător. De acum acest jucător este al echipei FC Vrancea. Din cite mi s-a spus, in prima repriză am pierdut meciul primind două goluri din faze fixe. Am intilnit o echipă din Divizia A care are ca principală calitate forța jucătorilor in duelurile unu contra unu. Jucind pe un teren inghețat, nu puteam să ciștigăm aceste dueluri cu adversarii noștri, echipa noastră fiind foarte tinără și cu un joc combinativ bazat pe devieri și pase dintr-o singură atingere. Chiar și așa am avut mai multe ocazii de gol. Modiga și Mihai Cosmin au ratat din poziție de singur cu portarul, iar Stanciu și Ionică puteau marca din careul de 16 metri. Ceahlăul Piatra Neamț a ciștigat astăzi pe merit, dar la o diferență prea mare, dacă ținem cont de cum s-au desfășurat ostilitțile din teren. Arbitrajul a fost excrabil, centralul luind multe decizii numai de el ințelese. Este bine că returul s-a aminat, pentru că atunci vom putea juca pe terenuri normale”, ne-a declarat Ionuț Chirilă. Simbătă de la ora 11.00, FC Vrancea va juca impotriva echipei Petrolul Moinești, pe Stadionul „Tineretului” din Focșani.