FC Vrancea a triumfat si in meciul de simbata

0
19


FC Vrancea a reusit simbata 14 septembrie a.c. cea de-a treia victorie consecutiva din acest campionat continuind sa ramina in fruntea clasamentului seriei B1. Echipa fanion a reusit o victorie la limita cu 2-1(1-0), in fata formatiei International Pitesti, in urma unei partide viu disputate care a fost pe placul numerosului public. Golurile echipei noastre au fost inscrise de Tudorel Stanciu, minutul 18 si Cita, in primul minut de prelungiri, ambele din lovituri de la 11 metri. Meciul a inceput cu un lob a lui Stanciu de la jumatatea terenului care a trecut pe linga poarta aparata de Pampea. Imediat dupa aceea Ghirie si-a incearcat norocul cu un sut de la marginea careului de 16 metri retinut cu siguranta de portarul pitestean. inca de la debut elevii antrenorului Ionut Chirila au fortat inscrirea unui prim gol reusind sa-si creeze numeroase ocazii in urma unor faze de mare spectacol. in minutul 13, Boiciuc a introdus mingea in poarta in urma unei centrari perfecte, de pe dreapat, a lui Ciuteanu. Golul a fost insa anulat de arbritrul asistent care a semnalizat pozitie de off-side. La o diferenta de doar 5 minute, norocul ne-a suris inca o data. in minutul 18 al meciului Paduretu il deschide excelent in careu pe Ciuteanu acesta este faultat de unul dintre aparatorii pitesteni si arbitrul intilnirii a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executata impecabil de Tudorel Stanciu si din acest minut FC Vrancea a luat conducerea cu 1-0. Dupa inscrierea golului a urmat un adevarat asediu la poarta oaspetilor rind pe rind Sararu, Ghirie si Torok trecind pe linga golul cu numarul 2. in minutul 37 al meciului, arbitrul putea sa dicteze o noua lovitura de la 11 metri la o faza in care un aparator pitestean a jucat mingea cu mina in suprafata de pedeapsa. in ultimul minut al primei reprize Torok il gaseste excelent pe Ghirie, acesta patrunde in careu dar suteaza in bara din stinga a portii aparate de Pompea. Primele 45 de minute ale partidei au fost la discretia formatiei focsanene care a desfasurat un joc elaborat cu triunghiuri de pase naucitoare si cu un pressing sufocant. Circulatia balonului a fost deasemenea impresionanta, jucatorii nostri fiind aplaudati la scena deschisa atunci cind aproape 5 minute oaspetii nu s-au mai intilnit cu obiectul de joc. Elevii lui Ionut Chirila si-au creeat in dese rinduri ocazii de a marca dar nesansa a facut ca scorul de la pauza sa fie numai 1-0. in partea a doua a partidei dominarea echipei noastre a continuat, adversarii nefacind altceva decit sa respinga in disperare mingiile din zona periculoasa. in minutul 49 al meciului Ionut Chirila l-a introdus in teren pe Cita in locul lui Caruntu. in urma acestei inlocuiri Stanciu a trecut mijlocas stinga, Sararu mijlocas dreapta iar Cita a evoluat in zona centala facind pereche cu Paduretu. O singura inlocuire a dat peste cap planul tactic al lui Mihai Zamfir care a inteles prea tirziu mutarea facuta ca la sah de Chirila. in repriza a II-a s-au dat doua goluri Contrar cursului jocului cei care inscriu sint oaspetii. in minutul 69 la o bilbiiala a defensivei noastre mingea ajunge la Stan care, nemarcat din interiorul careului, suteaza violent in poarta lui Pamfil. Cu numai 5 minute inainte de golul egalizator portarul Nicolae Petre a cerut sa fie inlocuit pentru ca avea stari de voma. De remarcat faptul ca portarul Unirii a jucat cu febra, iar in pauza i s-a facut rau si nu ami putut conitinua meciul. inlocuitorul sau, Pamfil s-a achitat bine de sarcini si nu are nici o vina la marcarea golului pitestean. Dupa golul egalizator fotbalistii focsaneni nu s-au demoralzat si au continuat asaltul catre poarta pitestenilor. Cind nimeni nu se mai astepta Ghirie a patruns impetuos in careul oaspetilor fiind impins in momentul sutului, arbitrul intilnirii dictind lovitura de la 11 metri. Alin Cita a executat cu singe rece penalty-ul si a facut drepatate aducind cele trei puncte puse in joc. in virsta de numai 18 ani Alin Cita a reusit sa inscrie doua goluri cu Electromagnetica si International care au insemnat 6 puncte in clasament. Ambele reusite ale acestui tinar si talenat jucator au fost realizate in ulitimile secunde ale partidelor. El a demonstrat ca are o tarie de caracter pe care numai jucatorii de valoare o pot avea. La finalul partidei jucatorii au venit si au salutat numerosul public spectator care a scandat minute sir

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here