Pompierii militari au efectuat, joi, trei misiuni de îndepărtare a zăpezii depuse pe acoperișurile unor clădiri și a țurțurilor formați la streșini. Aceștia au acționat în Focșani pentru îndepărtarea zăpezii și a țurțurilor de pe acoperișurile unor blocuri, deoarece puneau în pericol iminent siguranța cetățenilor care treceau prin zonele respective.
În aceeași zi, 17 pompieri militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost în localitățile Ciorăști și Tătăranu, unde au distribuit ajutoare cetățenilor aflați în dificultate. Bunurile au fost aduse în județul nostru în urma unor donații și au constat în alimente și lemne de foc. De asemenea, în cursul zilei de ieri, misiuni similare au avut loc și în localitățile Bogza, Caiata și Coroteni.
Åži paramedicii SMURD au avut de îndeplinit mai multe misiuni. Printre motivele pentru care au fost solicitate acestea se numără afecțiunile cardiace, problemele respiratorii, intoxicațiile etanolice și stările de lipotimie.