Elevii Åžcolii cu clasele I – VIII din Lăstuni, comuna Dumitrești, învață limba română și gramatica de la un profesor de… istorie. Ionel Roșca a învățat la facultate despre viața și faptele de vitejie ale strămoșilor, dar a ajuns să predea cu totul altceva elevilor din Lăstuni: limba română. Înainte de a ajunge în fața copiilor, profesorul ia lecții de gramatică de la un cadru didactic specializat. Cu temele făcute, Ionel Roșca se prezintă la ore și predă sintaxa ori subordonatele.
Din dorința de a munci, profesorul de istorie Ionel Roșca se specializează în tainele limbii române. Pentru a ști cum să le explice elevilor ce este sintaxa sau la ce se referă subordonatele, el ia lecții de la un cadru didactic calificat. Cu temele făcute, Ionel Roșca se prezintă în fața elevilor… Din lipsă de copii, clasele a VII-a și a VIII-a de la Åžcoala Lăstuni, comuna Dumitrești, au fost comasate, iar dascălul își ține orele cu numai 14 copii. Asta în zilele bune, pentru că, în general, un singur copil de clasa a VIII-a vine la școală să învețe carte. Dascălul a participat la concursul de titularizare pentru că dorea să îi învețe pe copii istorie, o disciplină pe care, spune el, o îndrăgește și ar fi predat-o cu mult drag. Sistemul educațional nu i-a oferit însă nimic altceva decât un post de suplinitor de… limba română, într-un sat uitat de lume, în comuna Dumitrești. Din dragoste pentru copii și pentru catedră, se sacrifică și face naveta zilnic, fie că e frig, fie că e soare, tocmai din Biceștii de Sus, localitatea sa de domiciliu. „Eu am dat concurs, iar postul nu a fost ocupat de niciun cadru calificat de limba română. Am participat la concursul de istorie de titularizare și apoi, pentru că nu mi-am găsit post pe disciplina pe care m-am titula-rizat, am dat testare la Inspectoratul Åžcolar pentru a ocupa acest post. Dacă nu au fost candidați calificați de Limba Română, am venit eu. La literatură este mai simplu să le predau elevilor, mai dificil este la gramatică. Îmi este mai dificil, în general, pentru că sunt calificat în alt domeniu, dar nu e imposibil. Sunt dispus să învăț, ăsta a fost și principiul pe care am venit aici. Nu am lăsat lucrurile la voia întâmplării, iau informații utile și mă ajută foarte mult doamna Anda Dumitru. Mă pregătesc și sunt mereu prezent la ore”, a dat asigurări Ionel Roșca. Chiar dacă el este încrezător că face treabă bună, sunt voci nemulțumite, din rândul părinților. Oamenii spun că nu li se pare normal ca ai lor copii să învețe limba română de la un profesor de istorie. Mama singurului copil care se prezintă la ore este totuși mulțumită. „Eu nici nu cunosc profesorul, dar copilul îmi spune că se ocupă de el, chiar dacă este singur în clasa a VIII-a. Inițial, în toamnă, m-am gândit să-l las să repete clasa a VII-a pentru a avea mai mulți colegi de clasă sau să-l mut la Dumitrești, însă m-am răzgândit și l-am lăsat aici. Până acum, mereu au fost profesori calificați la noi în sat, la Lăstuni, și așa ar fi indicat, dar dacă erau mai mulți copii în clasă poate că ne-am fi interesat mai mult, ne puneam de acord părinții, dar așa eu nu sunt împotriva acestui profesor. Sper să termine copilul cele opt clase și apoi mai vedem ce va fi”, a afirmat Maricica Serafim, mama elevului.
Dornic să învețe
Chiar dacă profesorul predă limba română deși la facultate s-a specializat în domeniul istoriei, condu-cerea Åžcolii cu clasele I – VIII din Lăstuni spune că Ionel Roșca este un dascăl silitor, care face tot ce îi stă în putință pentru a-și face datoria. Mai mult, profesorul Cristea Enache, coordonatorul unității de învățământ, este de părere că subalternul său învață din mers tainele gramaticii, materie la care are ceva probleme. În plus, coordonatorul este mulțumit și de faptul că profesorul are domiciliul aproape de școală și nu este nevoit să cheltuiască bani grei pe navetă, în condițiile în care salariul său este foarte mic. „Eu cred că fiecare, la rândul nostru, am fost niște începători, câți pot spune că au fost nemaipomeniți de buni din prima clipă? Poate că are unele carențe, unele scăpări, dar el are multă bunăvoință și un om care iubește meseria merge până la capăt. Băiatul acesta a mai fost o singură dată la noi învățător suplinitor, într-un semestru, când era în curs de calificare. La literatură merge, dar la gramatică e mult mai dificil. Avem noroc că profesorii pe care îi avem sunt din zonă, dar să mai plătească și naveta din salariile și așa mici, nu știu ce s-ar fi făcut. De la școlile de la noi, elevii au ajuns chiar și procurori, profesori universitari și tot așa, este o satisfacție personală. Copiii sunt obișnuiți cu severitate și seriozitate”, a susținut Cristea Enache, coordonatorul Åžcolii din Lăstuni.
Criticat de unii, susținut de elevi
Profesorul Ionel Roșca este apreciat de elevii săi pentru modul exemplar în care își desfășoară activitatea la ca-tedră. Ei spun că vin la ore, de cele mai multe ori, din respect pentru profesorul lor, care își dă toată silința să îi învețe limba română și gramatica, deși este specializat în istorie. „Îmi place cum îmi predă limba română domnul profesor, se ocupă de mine chiar dacă sunt singurul elev de clasa a opta care vine la școală. Este ca și înainte și vreau să învăț să mă fac polițist. Vin la școală mereu și nu am absențe, fac 2 km pe jos pentru a fi prezent la ore”, a spus elevul Adrian Serafim.
Mai puțini suplinitori necalificați
În anul școlar 2010-2011 cifrele oficiale ale Inspectoratului Åžcolar arată că predau la catedră 21 de profesori necalificați, cu studii superioare necorespunzătoare postului, din care 11 sunt studenți în curs de calificare. Își mai desfășoară activitatea la catedră doar cinci profesori cu studii medii, adică absolvenți de liceu. Potrivit aceleiași statistici, 2.968 norme au fost ocupate de profesori titulari, iar 660 de profesori suplinitori care au participat la concursurile naționale organizate în anii 2008-2010. Alte 230 de norme au fost ocupate de profesorii care au participat la concursul de suplinire organizat în toamnă. Mai sunt la catedră pe 29 de norme, cadre didactice asociate, adică preoți cu studii superioare, care predau religia, iar pe 53 de norme au fost încadrați profesori pensionari. „Anul acesta avem în sistem foarte puține cadre didactice necalificate în mediul rural. Dintre acestea, cele mai multe au studii superioare, dar necorespunzătoare postului sau cu studii nefinalizate. De altfel, testările susținute la nivelul ISJ i-au selectat pe cei mai buni dintre ei. Un exemplu este profesorul Ionel Roșca, absolvent al Facultății de Istorie, care predă limba română la școala din Lăstuni. El a dat examenul de titularizare, a luat notă bună, dar neexistând post vacant de istorie, a optat pentru a preda altă disciplină”, a precizat inspectorul școlar general Stan Rogoz.