Primarul comunei Vârteșcoiu, Viorel Mîrza, este noul președinte al Asociației Comunelor din România, Filiala Vrancea. Viorel Mîrza îl înlocuiește pe Fănică Popa, primarul comunei Bolotești, care a deținut această funcție timp de 4 ani.
Viorel Mîrza a fost ales azi în cadrul ședinței Adunării Generale a ACoR Vrancea. Prim vicepreședinte a fost ales Fănică Popa, primarul comunei Bolotești, iar funcțiile de vicepreședinte au fost ocupate de Vasile Vatră, primarul comunei Gugești și Maria Stroe, primarul comunei Suraia. În funcția de secretar al ACoR Vrancea a fost ales Cristian Dănuț, primarul comunei Vânători.
Tot în ședința de azi au fost aleși și cei 13 membri ai Consiliului Director, din rândul cărora au fost aleși cei enumerați mai sus. Membri ai Consiliului director au mai fost aleși: Alexandru Zar, primarul comunei Golești; Vasile Zbîrciog, primarul comunei Străoane; Grigore Mihăeș, primarul comunei Năruja; Adrian Grigoraș, primarul comunei Movilița; Ciprian Olariu, primarul comunei Vizantea Livezi; Nistor Bratosin, primarul comunei Urechești; Aurel Boțu, primarul comunei Tulnici; Răzvan Pantazică, primarul comunei Negrilești. Președinte executiv al ACoR Vrancea este primarul comunei Cârligele, Ștefan Moscu. De asemenea, președinte de onoare al asociației este Valerică Zamfirescu, fost primar al comunei Slobozia Bradului și primul președinte al ACoR Vrancea.

La eveniment au participat mai mulți președinți ai organizațiilor județene ACoR, membri ai ACoR, președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici, prefectul Marius Iorga, deputatul Dragoș Ciobotaru, subprefectul Liviu Macovei.
Președintele Nicușor Halici a felicitat noua echipă aleasă și a făcut apel la unitate pentru a putea rezolva problemele comunităților locale.
„Sunteți una din structurile cel mai bine reprezentate și o voce extrem de puternică și luată în calcul atunci când se iau deciziile guvernamentale sau legislative. Deci, se ține cont de opiniile Asociației Comunelor din România. Și pentru acest lucru vă felicit și vă transmit că doar uniți, la nivelul județului Vrancea dar și la nivel național, vom reuși să ne facem ascultați ca autorități publice locale și județene și să reglăm sau să implementăm măsuri care ne ajută să ne îndeplinim atribuțiile și să realizăm ceea ce ne-am propus și ce își doresc oamenii. Vă felicit și pentru faptul că reușiți ca prin această voce care este ACoR și la nivel județean să determinați decizii care să vină în sprijinul dezvoltării comunităților pe care cu demnitate și cu responsabilitate le administrați“, a precizat Nicușor Halici.
Și prefectul Marius Iorga a felicitat echipa de conducere și a precizat că Instituția Prefectului va rămâne un partener onest și implicat în sprijinirea administrației locale.
„Astăzi am avut onoarea de a participa la ședința de alegeri a noii conduceri a Asociației Comunelor din România – Filiala Vrancea, un moment important pentru direcția în care vor merge comunele noastre în următorii ani. Felicit noua echipă de conducere, le doresc înțelepciune, unitate și putere de muncă în tot ceea ce urmează.
Prezența domnului Nicușor Halici, președintele Consiliului Județean Vrancea, a întărit ideea că, doar printr-un dialog constant, un parteneriat corect și constructiv, putem aduce dezvoltare reală în fiecare localitate din Vrancea. Instituția Prefectului – Județul Vrancea va rămâne un partener onest și implicat în sprijinirea administrației locale. Ne dorim ca împreună, să ducem mai departe angajamentul pentru dezvoltarea durabilă a satului românesc, cu respect pentru identitatea locală și pentru nevoile reale ale comunităților. Cred în colaborarea sinceră, în dialogul deschis și în puterea echipei de a construi pentru prezent și viitor. Mulțumesc tuturor celor care pun suflet în viața satului vrâncean – oameni care, prin muncă, grijă și responsabilitate, țin aprinsă flacăra comunității“, a spus Marius Iorga.

Deputatul Dragoș Ciobotaru, fost primar la Vizantea-Livezi, a transmis: „Astăzi, am răspuns invitației președintelui ACOR Vrancea, Popa Fănică, de a participa la Adunarea generală a Filialei Județene Vrancea a Asociației Comunelor din România, în sesiune extraordinară pentru alegerea Consiliului director și a cenzorului Filialei, pentru mandatul 2024 – 2028. Ca fost membru al asociației, în calitate de primar al comunei Vizantea-Livezi, nu pot decât să mă bucur că mi-am revăzut colegii, să-l felicit pe domnul primar Popa Fănică pentru modul cum a condus ACOR Vrancea în ultimii 4 ani și să le urez succes pentru toate activitățile viitoare. ACOR este un instrument la dispoziția primăriilor pentru dezbateri, pentru informare, pentru activități În cooperare, pentru negocieri cu Guvernul și Parlamentul, toate cu scopul de a dezvolta satul românesc. Mult succes dragi colegi primari!“.
La rândul său, fostul președinte al ACoR Vrancea, Fănică Popa a ținut să le mulțumească tuturor primarilor pentru buna colaborare și a urat succes noii echipe.
„Vă mulțumesc pentru că am avut onoarea să fiu președinte al ACoR Vrancea și cu dragă inimă am predat ștafeta lui Viorel Mârza, prietenul meu și al dumneavoastră. Sunt onorat că am condus această asociație alături de foarte mulți președinți care sunt aici. Vă doresc mult succes“, a spus primarul Fănică Popa.

Și noul președinte al ACoR Vrancea, Viorel Mîrza a ținut să transmită un mesaj colegilor din asociație dar și să le mulțumească pentru susținere.
„Vă mulțumesc pentru încrederea acordată. Sunt convins că vom face echipă în continuare și vom menține ACoR Vrancea în fruntea organizațiilor județene așa cum s-a întâmplat și până acum. Avem mult de muncă și îmi doresc să contribuim cu toții la îmbunătățirea legislației. Sunt convins că vom fi o echipă unită așa cum am fost și până acum“, a încheiat președintele ACoR Vrancea, Viorel Mîrza.
Viorel Mîrza a fost invitat la #PodcastdeVrancea, unde a vorbit, printre altele, despre investițiile din comună, investiții realizate cu fonduri europene



