Ediția: Vineri 19 aprilie 2024 Nr. 6608

Judo, Campionatul Național U 13 – Bronz pentru Narcis Petrea, de la LPS Focșani și Carla Matei, de la CS Unirea

Campionatul Național de judo U 13, de la Arad, Sala Aurel Vlaicu, din zilele de 20 și 21 mai, a avut la start și sportivi ai Liceului cu Program Sportiv Focșani și ai Clubului Sportiv Unirea. Elevii senseilor Stănică Grosu și Marinel Palade de la CSM 2007 au obținut o medalie de bronz prin Narcis Petrea, la 38 kg. și un loc 5, prin Marian Dobre, la 46 kg.

De la CS Unirea, Carla Matei s-a clasat a treia și a primit medalia de bronz la 44 kg., iar Cristina Huhu, la 57 kg. și Lăcărmioara Moldoveanu, la 48 kg. au încheiat competiția pe locurile 7 la 57 kg., respectiv 48 kg. Ca urmare a rezultatului de la Campionatul Național, Carla Matei a fost inclusă în lotul României pentru Campionatul Balcanic de Judo care va avea loc în perioada 25-28 mai la Podgorița, în Muntenegru. Sportivele de la CS Unirea sunt antrenate de senseii Mugurel Popa și Adrian Moldoveanu. ”Mulțumesc conducerii clubului pentru susținerea sportivilor secției noastre”, a ținut să precizeze antrenorul Mugurel Popa.