Ediția: Vineri 19 aprilie 2024 Nr. 6608

Fotbal județean – Victoria Gugești este campioana Vrancei!

• Sâmbătă, 20 mai, la Adjud, CSM 1946 – Victoria Gugești 0-1 (0-1)

Victoria Gugeștia devenit campioana la fotbal a Vrancei în ediția de campionat 2022-2023. Gugeștenii, care în turul campionatului trecuseră cu 2-0 pe teren propriu de contracandidata la promovare CSM Adjud 1946, sâmbătă, în retur, s-au impus și în deplasare, cu 1-0. Golul victoriei a fost înscris în minutul 45, când Liviu Dumitriu a bătut impecabil o lovitură liberă de la 16 metri și a trimis mingea în plasa porții adjudenilor. Prima repriză a fost dominată de oaspeți care au risipit cel puțin trei mari situații de a marca în urma unor acțiuni cade l-au avut în prim plan pe incisivul Cătălin Costin, cel care a fost faultat înaintea golului Victoriei. În partea a doua a meciului, pe fondul retragerii în defensivă a gugeștenilor, CSM 1946 a avut posesie superioară și a avut o mare șansă de egalare în minutul 50, când Apenciucesei a arătat că este portar și a respins, spectaculos, mingea șutată de la marginea careului mic de Căruță. Până la proba contrarie, eventual în finala Cupei, Victoria Gugești a arătat că este cea mai bună formație din Superliga Vrancei.

Cu două etape înainte de finalul campionatului, Victoria Gugești are un avans de 8 puncte în fața CSM Adjud 1946 care va rămâne pe locul al doilea.

Victoria Gugești va reprezenta Vrancea la barajul cu Axiopolis Cernavodă, pentru promovarea în Liga a III-a.