• CSM Focșani 2007 – CSU din Suceava 26-25 (15-13)

Echipe

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Kritikos – 2, Rață – 3, Miroiu – 7, Krnoglavac – 6, Popovici, Hrimiuc – 2, Mocanu, Marijanac, Nuțu, Krstevski, Alin Roșu – 3, Eros, Makrishin – 3.

CSU din Suceava: Podovei, Makaria, Simulescu – Iulian Roșu, Ștefan, Zaritchi – 3,Radu, Vizitiu – 1, Loic – 4, Bologa,Bruj – 1, Stanciuc – 1, Gavriloaia – 10, Balasz – 2, Kbilashvili – 3.

CSM Focșani 2007 a câștigat partida jucată sâmbătă seara în Sala Polivalentă în compania CSU din Suceava în etapa a 21-a a Campionatului Ligii Naționale. Scor, 26-25 (15-13) după un meci cu angajament total! Extrem de disputat pe tot parcursul său, cu un arbitraj care a iritat în multe rânduri publicul focșănean, bun cunoscător al handbalului! Și fair atunci când curgerea scorului este în acord cu ceea ce se întâmplă pe teren. Și când arbitrii aplică regulamentul cu bună credință și respect pentru munca jucătorilor! Sucevenii au venit la Focșani cu dorința de a câștiga, manifesată în fiecare acțiune – atac sau apărare a componenților echipei. S-au ținut scai de adversari, nu i-au lăsat să-și facă jocul, au reușit să blocheze în oarecare măsură aruncătorii de la 9 metri ai Focșaniului, iar atunci când nu au reușit regulamentar au forțat limitele. Așa cum s-a întâmplat cu Crnoglavac, în dese rânduri, cu îngăduința arbitrilor.

Cu mici excepții, CSM 2007 s-a aflat la conducerea scorului până în minutul 40, când arbitrii i-au dat lui Kritikos două eliminări, cartonașul roșu, apoi pe cel albastru. Cu un om în plus 4 minute, sucevenii au preluat conducerea și în minutul 54:45, corul era 23-25. Au urmat cinci minute și jumătate în care Miroiu a înscris cu o aruncare din fața propriului semicerc, apoi de două ori după ce a recuperat mingea în apărare și s-a dus glonț pe contraatac aducând victoria CSM 2007 cu golul din minutul 59:29. În secundele care au rămas, până la final, focșănenii au arătat că au învățat din pățania cu Odorheiu Secuiesc și nu au primit gol. A fost victoria întregii echipe care a muncit pentru ea până la epuizare. A și greșit – a irosit 13 aruncări la poarta adversă, din care, de două ori de la 7 metri, dar s-a apărat foarte bine! Echipa Focșaniului și-a menținut poziția a 5-a a clasamentului, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul 4, Steaua București, pe care o va întâlni la ea acasă în etapa a 22-a, duminică, 26 martie, de la ora 17:30.

Handbal juniori, grupe valoare, juniori 1: CSU din Suceava – CSM Focșani 2007 48-35 (25-13); juniori 2, LPS Vaslui – CSM Focșani 2007 32-26 (14-13).