Ediția: Miercuri 24 aprilie 2024 Nr. 6611

Baschet, Liga Națională – Final dramatic, victorie frumoasă!

• CSM Focșani 2007 – CSM VSKC Miecurea Ciuc 70-66 (13-28, 21-9, 18-15, 18-14)

Formația CSM Focșani 2007: Petrișor (2 puncte+1 recuperare+2 pase decisive); Thomas (5+1+0), Mc Neilly (7+7+5), Berceanu (8+5+2), Reljic (7+8+1), Johnson (25+2+1), Swopshire (0+3+0), Anikiienko (6+3+3), Legosin (10+4+0), Cîrstea.

Antrenori, Petruț Mihai și Florin Munteanu

CSM Focșani 2007 are a cincea victorie în Grupa 11-18 a Campionatului Ligii Naționale după ce a câștigat în această seară cu 70-66 partida disputată în fața contracandidatei la locul al cincilea, CSM VSKC Miercurea Ciuc. Oaspeții au început fulminant și după primul sfert aveau plus 15 (28-13 pentru ei), în sfertul al doilea gazdele au recuperat 12 puncte, încă trei la capătul sfertului 3 și în decisiv s-a început cu egalitate: 52-52. La intrarea în ultimul minut de joc focșănenii plus 4 (66-62), ciucanii au făcut 66-64, gazdele s-au dus la 68-64 și când mai erau 13 secunde de joc oaspeții au înscris pentru 68-65. Oaspeții au trecut la practica fault după fault în speranța că CSM 2007 va rata de la libere iar ei vor avea balonul pentru aruncare din joc, eventual de la 3 puncte. Din această joacă de-a șoarecele cu pisica au ieșit câștigători focșănenii care pus mingea în coș pentru 70-66, după ce adversarii lor reușiseră doar o transformare din două de la libere.