Baschet, Liga Națională – Focșănenii au câștigat în Capitală!

• Laguna București – CSM Focșani 2007 68-80 (19-14, 13-12, 17-28, 19-26)

Formația CSM Focșani 2007: Johnson (24 puncte+4 recuperări+6 pase decisive), Petrișor (0 puncte+3 recuperări+3 pase decisive),Swopshire (14 puncte+ 9 recuperări+0 pase decisive), Berceanu  (8 puncte+3 recuperări+0 pase decisive), Reljic (9 puncte+1 recuperări+1 pase decisive),Thomas (5 puncte+4 recuperări+0 pase decisive), Peter Mcneilly (12 puncte+8 recuperări+4 pase decisive), Crăciun, Anikiienko (6 puncte+6 recuperări+0 pase decisive), Legosin, Vaida.

Antrenor, Petruț Mihai

Echipa de baschet a CSM Focșani 2007 a câștigat în această seară partida jucată cu Laguna București în etapa a 14-a a Ligii Naționale. După două sferturi relativ echilibrate, gazdele au intrat în pauză cu un plus de 6 puncte. În următoarele două sferturi, focșănenii s-au apărat cu siguranță, au fructificat mult mai bine atacurile decât în prima jumătate a meciului și au câștigat cu 28-17, respectiv, 26-19. Scorul final, 80-68, a consfințit victoria meritată a CSM Focșani 2007 care și-a asigurat pentru faza a doua a campionatului 4 puncte, în fața unei contracandidate la rămânerea în Liga Națională.

Mâine, 20 ianuarie, de la ora 16:00, la București, în Sala Mihai Viteazul, CSM 2007 va întâlni liderul Conferinței B a campionatului, CSM CSU Oradea.