Ediția: Miercuri 24 aprilie 2024 Nr. 6611

Șah – CS Paloda Adjud, un loc 1 și patru locuri 3 la ”Cupa Arena Mall”

Cei mai mici sportivi ai Asociației Club Sportiv de Șah PALODA din Adjud au concurat sâmbătă, 14 ianuarie, la prima ediție a Cupei Arena Mall, la Bacău. A fost o competiție de șah rapid pentru copii, desfășurată în sistem elevețian, în 7 runde și în care adjudenii s-au clasat o dată pe primul loc și de patru ori, pe locul al treilea. Locul 1 a fost ocupat de Constantin Bogdan Enache, la categoria U 14, la care Mihai Gabriel Enache a terminat concursul pe loocul al treilea. La categoria U10, David Pintilie s-a clasat pe locul 3, ca și Andrei Răuță, la U 8. Tot pe locul al treilea a încheiat concursul fetelor Iulia Maria Luca Filip. Așa cum mi-a spus președintele ACS Șah Paloda, Viorel Balla, ”au primit mențiuni speciale Rareș Dimitrie Severin, Eduard Săvescu și Nicu Mihai Simionescu la categoria U10 și Ciprian Lăutaru, la categoria U14. Mergem înainte! Gens Una Sumus!”.