Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Volei – Doar un punct obținut de focșănence în Capitală!

• CSM București – CSM Focșani 2007 3-2 (12-25, 19-25, 25-20, 25-22, 15-12)

Echipa de volei a CSM Focșani 2007 a încheiat sezonul cu partida jucată ieri, în Capitală, în compania formației de Divizia A2 a CSM București. Poziția din clasament, rezultatele de până acum și statutul de gază le indicau favorite certe pe bucureștence. Startul de meci le-a aparținut însă fetelor Focșaniului care au câștigat repede primul set, cu un convingător 25-12. Au reușit cam tot ce au încercat în joc! Setul al doilea a fost mai echlibrat, dar oaspetele s-au impus cu 25-19 după ce au condus de la un capăt la altul. Părea că victoria lor este aproape. S-a întâmplat că au intrat complet deconcentrate în setul al treilea, au părut și fără vlagă, au ținut, cumva, aproape de adversare, dar au fost întrecute cu 25-20 și ce a urmat avea să confirme că în volei, dacă nu câștigi în trei seturi după 2-0, pierzi partida. În setul al patrulea, focșănencele au dat semne de revenire, dar după 20-19 într-un final foarte disputat CSM București a cștigat cu 25-22, tot așa cum avea să se întâmple în ultimul set, care s-a încheiat cu 15-12. CSM Focșani 2007 a obținut un punct, și la întreruperea campionatului are 4.

După vacanță, campionatul Diziviei A2 va fi reluat de CSM Focșani 2007 la 4 februarie 2023, când va întâlni acasă pe ACS Sport Plus Brăila.