Judo – Focșăneanul Adrian Croitoru este directorul tehnic al Lotului Național de judo al Marocului!

0
640

Marele campion al judoului românesc și internațional, focșăneanul Adrian Croitoru, este Directorul tehnic al Lotului național de Judo al Marocului. Adrian Croitoru și-a început contractul cu Federația Regală Marocană de Judo și Arte Marțiale Asimilate la 1 decembrie 2022 și va continua până la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. Fostul campion european și multiplu medaliat european și mondial și-a propus ca obiectiv obținerea unei medalii olimpice cu sportivii de pregătirea cărora se ocupă la Casablanca. Adrian Croitoru s-a clasat la mai multe Jocuri Olimpice pe locul 5. A fost antrenorul Lotului Olimpic de Seniori al României. Focșănean fiind – a fost format la CS Unirea de profesorul Gavril Dondaș – după retragerea din activitatea competițională a participat ca invitat special la mai multe ediții ale turneului internațional de judo Memorialul Aurel Câmpeanu.