Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

• Clubul focșănean a dat cel mai tehnic jucător – Matteo Ardeleanu și golgeterul turneului – Filp Bucovineanu

Clubul Sportiv Covaci Junior Focșani a participat duminică, 4 decembrie, la Buhuși, la ediția a 8-a a Cupei Viva la minifotbal pentru copii născuți în 2016. Micuții fotbaliști pregătiți de Marian Covaci au făcut parte dintr-o grupă împreună cu AS INT Bacău, Școala de Fotbal Ciprian Dire din Piatra Neamț. Focșănenii au câștigat cu 4-1 meciul cu TNT Bacău și cu 2-1 pe cel cu Școala de Fotbal Ciprian Dire. În semifinală, Covaci Junior a eliminat cu 5-1 Școala de Fotbal Viva Buhuși, dar în finală a fost întrecută cu 2-1 de Viitorul Târgu Frumos și a încheiat competiția pe locul al doilea. Covaci Junior a dat, însă, cel mai tehnic jucător al turneului – Matteo Ardeleanu și golgeterul competiției – Filip Bucovineanu. Marian Covaci a condus la Cupa Viva lotul alcătuit din jucătorii Filip Bucovineanu, Patrick Marin, Andrei Pleșcan, Matteo Ardeleanu, Darius Berim, Andrei Drilea, Vlad Răileanu, Alex Bernovici, Denis Iftimie, Zian Monac, Claudiu Ciobotaru.