GALERIE FOTO: Șah – Cupa Ziua Națională a României, la Adjud

0
51

Miercuri pe 30 noiembrie, Clubul Sportiv de Șah PALODA Adjud în parteneriat cu CSM Focșani 2007, Primăria Adjud și Direcția Județeană de Sport Vrancea, a organizat concursul de șah rapid pentru seniori și juniori ”Ziua Națională a României”, la Adjud la Colegiul Național „Emil Botta”.

Structura concursului a fost următoarea: Grupa Turneu A (seniori și juniori legitimați), s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde; Grupa Turneu B (juniori U16), s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde.

Competiția a fost omologată de Federația Română de Șah și Federația Internațională de Șah, jucătorilor participanți fiindu-le afectat ratingul FIDE în plus sau în minus în funcție de rezultatul obținut în clasamentul final.

Au fost 100 de participanți la cele 3 grupe de joc – șahiști legitimați la cluburi din țară cu secție de șah (ACS de Șah Paloda Adjud, CSM Focșani 2007, CM de Șah Speranța Focșani, CS Olimp Șah Focșani, ACS Elisabeta Polihroniade București, ACS Gambit Huși, ACS Internațional Chess Club, ACS Pheonix Buzău, ACS Regional de Șah „Nord-Est” Bacău, SCM Gloria Buzău, CS Micul Prinț Brăila, CS Politehnica Iași,CSȘah G. Nestianu Bârlad, CSM Pașcani și ACS Genius Galați).

Un important aport în organizare la avut și Colegiul Național „Emil Botta” Adjud prin director Iulia Bădură, care a pus la dispoziție spațiul necesar de joc”, a specificat președintele ACS de Șah Paloda Adjud, domnul Viorel Balla.

Celor mai bine clasați jucători din clasamentul final li s-au acordat diplome, cupe, medalii precum și premii în bani astfel:

GrupaTurneu A

Clasament general: Dubic Roman, de la ACS Pheonix Buzău, locul 1 cu 6 puncte; Stoleriu George, de la CS Politehnica Iași, loc 2 cu 6 puncte; Zubcu Vlad-George, de la CS Politehnica Iași, loc 3 cu 5,5 puncte;

Alte categorii de premiere pentru jucătorii din Vrancea: Dănilă Ștefan, jucător junior U18 la CSM Focșani 2007, a ocupat 1 în clasamentul jucătorilor cu Rating FIDE sub 2000 cu un total de 5 puncte; Ciobanu Sebastian-Ștefan, jucător junior U16 la CSM Focșani 2007, a ocupat 8 în clasamentul general, dar și locul 2 în clasamentul jucătorilor cu Rating FIDE sub 1800 cu un total de 4,5 puncte; Șimon Cristian-Eduard, jucător junior U16 la CSM Focșani 2007, a ocupat 13 în clasamentul general, dar și locul 2 în clasamentul jucătorilor cu Rating FIDE sub 1600 cu un total de 4,5 puncte; Dăscălescu Adelin-Ștefan, jucător junior U12la CSM Focșani 2007, a ocupat 15 în clasamentul general, dar și locul 3 în clasamentul jucătorilor cu Rating FIDE sub 1600 cu un total de 4 puncte; Grecu Yannis Raphael, jucător junior U12 la CSM Focșani 2007, a ocupat 24 în clasamentul general, dar și locul 3 în clasamentul jucătorilor cu Rating FIDE sub 1400 cu un total de 3 puncte; Ciobanu Sebastian-Ștefan, jucător junior U16 la CSM Focșani 2007, a ocupat locul 3 în clasamentul general cu un total de 5 puncte din cele 6 partide jucate; Șimon Cristian-Eduard, jucător junior U16 la CSM Focșani 2007, a ocupat locul 36 în clasamentul general cu un total de 3,5puncte din cele 6 partide jucate; Șandru Fănel, de la CM de Șah Speranța Focșani, a ocupat locul 11 în clasamentul general dar și loc 1 în clasament veterani, cu 4 puncte; Popa Adrian, de la CS Olimp Șah Focșani, a ocupat locul 9 în clasamentul general cu 4 puncte; Arghirescu Marius de la CM de Șah Speranța Focșani, a ocupat locul 12 în clasamentul general, dar și loc 1 în clasament veterani, cu 4 puncte; Dediu Nicolae de la ACS de Șah Paloda Adjud, a ocupat locul 19 în clasamentul general cu 3,5 puncte; Gurguiatu Sandu, jucător junior senior la CSM Focșani 2007, a ocupat locul 42 în clasamentul general cu un total de 3 puncte din cele 6 partide jucate.

Grupa Turneu B

Clasament general: Jitca Bogdan Teodor, de la ACS Genius Galați, locul 1 cu 6,5 puncte; Stănescu Mihai Adrian, de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 6 puncte; Iancu Rareș Matei, de la ACS Gambit Huși, locul 3 cu 6 puncte.

Clasament juniori U12: Enache Constantin Bogdan, de la ACS de Șah PALODA Adjud, locul 1 cu 5,5 puncte; Hagiu Daria Maria, de laACS Gambit Huși, locul 2 cu 5 puncte; Stan David Alessandro, de la ACS Gambit Huși, locul 3 cu 4 puncte.

Clasament juniori U10: Busuioc Eduard Ioan, de la ACS Gambit Huși, locul 1 cu 5 puncte; Severin Rareș Dimitrie, de la ACS de Șah PALODA Adjud, locul 2 cu 5 puncte; Rotaru Alexandru Gabriel, de la ACS Gambit Huși, locul 3 cu 4,5 puncte;

Clasament juniori U08: Pintilie David, de la ACS de Șah PALODA Adjud, locul 1 cu 4,5 puncte; Ailincuței David Constantin, de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 4 puncte; Pavel Darius Andrei, de la CSM Focșani 2007, locul 3 cu 4 puncte;

Clasament juniori Fete: Ciobanu Elena Claudia, de la ACS Gambit Huși, locul 1 cu 5,5 puncte; Bejenaru Andreea Miruna, de laACS Gambit Huși, locul 2 cu 5 puncte; Chetraru Isabela Ștefania, de laACS Gambit Huși, locul 3 cu 4,5 puncte;

Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Strîmbu, Viorel Balla, Anton Soare, Cornel Ursan și Ionel Covrig.

Mihai STRÎMBU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here