• CSM Focșani 2007 – Laguna București 100 – 85 (28-24, 17-15, 27-31, 28-15)

CSM Focșani 2007: Monyea Durrell Pratt (25 puncte+9 recuperări + 6 pase decisive), Cătălin Petrișor (8+4+3), Brandon Alexander Austin (26+6+4), Ionuț Berceanu (12+1+0), Pavle Reljic (8+5+5), Kevin Anthony Johnson (5+1+1), Georgel Alexandru Burlacu, Rareș Cătălin Ardelean, Konstiantyn Anikiienkoo (11+2+1), Eric Mania Kibi (2+4+0), Adrian Vaida (3+2+0).

ABC Laguna București: Trevor Guy Blondin (9+2+2), William Harold James Saunders (18+4+2), Cristian Ionel Mîinea (2+1+0), Raheem Lovelle Johnson (2+5+0), Vasile Odagiu (1+4+0), Radu Paliciuc (15+8+4), Lukas Aukstilkalnis (17+5+3), Wilhelm Brosser, Bogdan Stăncuț (0+0+1), Aleksandre Phevadze (21+2+0), Marc Mitrică, Jakov Stojanovic.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Monyea Durrell Pratt – 25; Aleksandre Phevadze – 21.

Recuperări: Monyea Durrell Pratt – 9; Radu Paliciuc – 8.

Pase decisive: Monyea Durrell Pratt – 6; Radu Paliciuc – 4.

CSM Focșani 2007 a obținut, vineri, 25 noiembrie, în Sala Polivalentă, a doua victorie în ediția de campionat 2022-2023 a Ligii Naționale de Baschet. În partida cu ABC Laguna București, formația focșăneană a câștigat la diferențe mici primele două sferturi, la patru, respectiv două puncte și l-a cedat pe al treilea la patru puncte. În ultimul sfert, CSM 2007 a intrat cu un plus de două puncte, repede anihilat de oaspeți, care au trecut în față cu un punct. Finalul le-a aparținut gazdelor care au recuperat și în atac și în apărare, au avut mai multă precizie la finalizare și au câștigat sfertul cu 28-15 și meciul cu 100-85. La Focșani a debutat spectaculos și eficient ucraineanul de 2,18 metri Konstiantyn Anikiienko, practic, imbatabil sub panou și bun marcator! Dar jucătorul partidei a fost americanul Monyea Durrell Pratt, cel mai bun la aruncările la coș, la recuperare și la pasele decisive.

În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare la CSU Oradea, la 3 decembrie.