Ediția: Vineri 19 aprilie 2024 Nr. 6608

Baschet, Liga Națională – Victorie muncită și meritată!

• CSM Focșani 2007 – Laguna București 100 – 85 (28-24, 17-15, 27-31, 28-15)

Formația CSM Focșani 2007: Pratt (25 puncte+9 recuperări + 6 pase decisive), Petrișor (8+4+3), Austin (26+6+4), Berceanu (12+1+0), Reljic (8+5+5), Johnson (5+1+1), Burlacu, Anikienko (11+2+1), Kibi (2+4+0), Vaida (3+2+0).

CSM Focșani 2007 a obținut, în această seră, în Sala Polivalentă, a doua victorie în ediția de campionat 2022-2023 a Ligii Naționale de Baschet. În partida cu ABC Laguna București, formația focșăneană a câștigat la diferențe mici primele două sferturi, la patru, respectiv două puncte și l-a cedat pe al treilea la patru puncte. În ultimul sfert, CSM 2007 a intrat cu un plus de două puncte, repede anihilat de oaspeți, care au trecut un în față cu un punct. Finalul le-a aparținut gazdelor care au recuperat și în atac și în apărare, au avut mai multă precizie la finalizare și au câștigat sfertul cu 28-15 și meciul cu 100 – 85. La Focșani a debutat spectaculos și eficient ucraineanul de 2,18 metri Konstantin Anikienko, practic, imbatabil sub panou și bun marcator!