• Arbitrajul a fost pentru siguranță!
  • CSM Focșani 2007 – Minaur Baia Mare 22-24 (10-15)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Ragea, Kritikos, Rață – 3, Miroiu – 5, Crnoglavac – 3, Popovici, Hrimiuc – 2, Mocanu, Marijanac – 3, Nuțu, Krstevski – 1, Roșu – 1, Makrishin – 4.

Minaur Baia Mare: Terenkov, Buzogany, Buguleț – Nagy – 2, Teca, Vujovic – 4, Căbuț – 7, Kotrc – 3, Kozakevich – 3, Ratkovic, Pop, Vujic, Da Silva – 2, Fotache, Bera – 1, Mănescu – 2.

CSM Focșani 2007 a fost învinsă în runda a 11-a, sâmbătă seara, cu 24-22 (15-10) în Sala Polivalentă de Minaur Baia Mare, în etapa a 11-a a Campionatului Ligii Naționale. După 2-0, pe fondul ratărilor gazdelor și a intervențiilor senzaționale ale lui Terenkov, băimărenii s-au desprins la 4-9, în minutul 18:34, apoi la 7-13, pentru ca la pauză să se intre cu 10-15. A fost o primă repriză cu un arbitraj net favorabil oaspeților și îndelung contestat de banca tehnică a CSM 2007 și de publicul care a umplut și de această dată Sala Polivalentă. Era de așteptat ca la pauză observatorul de joc să le spună arbitrilor ce înseamnă un arbitraj imparțial. Iar primele 16 minute ale reprizei, în care au fost lăsați să joace, focșănenii s-au apropiat la două goluri, 16-18, chiar dacă au continuat să rateze și din situații de unu la unu. Diferența pentru siguranță a fost refăcută, 16-21, în minutul 51, apoi 20-24 în minutul 59. Cu om în plus, focșănenii au marcat de două ori în ultimul minut și partida s-a încheiat cu 22-24. A fost un meci pe care gazdele îl puteau câștiga chiar împotriva unui arbitraj ostil pentru că au avut în poartă un Marocico, de multe ori excepțional în intervenții. Însă atacanții focșăneni au risipit prea multe situații în care au ratat incredibil! CSM Focșani 2007 se află pe locul 5 după 11 etape și în runda următoare va întâlni în deplasare pe CSM București vineri, 18 noiembrie, în Sala Apollo din Capitală.