Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Futsal, Liga a 2-a – Mărășeștenii au câștigat la Galați!

• AFC Universitatea Galați – ACS Mausoleul Mărăşeşti 3 – 5 (2-2)

În prima etapă a actualei ediții de campionat al Ligii a 2-a la futsal, ACS Mausoleul Mărășești întrecea cu 14-4, pe teren propriu, pe AFC Universitatea Galați. Formația oaspete, nou înființată, avea ca antrenor pe David Asandei, fostul tehnician al United Galați, echipă cu care încheiase de două ori pe locul secund în campionatul Ligii 1. Și care își constituise lotul din studenți ai Universității gălățene și trei experimentați jucători de primă ligă ai Galațiului – Ivan, Bîgu și Stoian. Între timp, AFC Universitatea nu a câștigat nici un meci din patru, dar a crescut în joc iar duminică a reușit să pună probleme oaspeților de la ACS Mausoleul Mărășești în etapa a șasea a campionatului. La pauză era egal, 2-2, însă forța de joc superioară a echipei din Mărășești, pentru care evoluează mai mulți fotbaliști cu experiență la nivelul primei ligi – Ștefan Lupu, Florentin Mănăilă, Florin Nistor, Ovidiu Tudose, Răzvan Mihalache – a fost decisivă în stabilirea învingătoarei. În repriza a doua, gazdele au mai înscris o dată iar oaspeții de trei ori și partida s-a încheiat cu scorul de 3-5. Pentru ACS Mausoleul Mărășești au marcat Ștefan Lupu – 3, Mihai Strat și Ovidiu Tudose.

În etapa următoare, la 20 noiembrie, formația din Mărășești va întâlni pe teren propriu singura echipă care a învins-o în campionat, ACS KSE Târgu Secuiesc.