Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Handbal, Liga Națională – După victoria de la Oradea urmează derbiul pentru locul al treilea!

• CSM Oradea – CSM Focșani 2007 27-29 (12-15)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Rață – 1, Miroiu – 3, Crnoglavac – 6, Popovici, Hrimiuc – 1, Mocanu – 6, Marijanac – 6, Nuțu – 2, Krestevski – 1, Lazoreac, Roșu, Rusu, Makrishin – 3.

CSM Oradea: Tenghea, Turturică – Gal – 1, Munteanu – 3, Oargă – 4, Szacz, Djukic – 8, Radu, Starchenko, Breban, Ivanchenko – 7, Aungurenci – 2, Huțan, Farcaș – 1, Boșca – 1, Sfîrlea.

CSM Focșani 2007 a avut vineri, 4 noiembrie, la Oradea, un meci greu, așa cum anticipa antenorul Dalibor Cutura. Orădenii, aflați pe ultimul loc, fără punct, puseseră probleme pe teren propriu și buzoienilor și timișorenilor. Și își doreau nu doar să facă un joc bun, ci și să obțină un rezultat pozitiv. Dincolo de primul sfert de oră al partidei au fost în alternanță cu oaspeții în minutul 18 scorul fiind 8-8. Din minutul 19, focșănenii s-au desprins la 3 goluri, 8-11, avans cu care au intrat în pauză: 12-15. În partea a doua a întâlnirii, diferența a alternat între 2 și 3 goluri, până în minutul 54, când s-a făcut 20-24 iar la intrarea în ultimul minut era 24-28! În ultimele 55 de secunde a fost festival de goluri! Orădenii au înscris de două ori și s-a făcut 26-28, Makrishin a marcat golul victoriei asigurate, 26-29 golul 27 al orădenilor fiind doar pentru bucuria publicului propriu!

Cu această victorie, focșănenii au acumulat 22 de puncte și rămân pe locul al patrulea al clasamentului. Sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 17:30, în Sala Polivalentă, în derbiul pentru locul al treilea al Clasamentului Ligii Naționale, vor juca CSM Focșani 2007 și Minaur Baia Mare.