Ediția: Sâmbătă 20 aprilie 2024 Nr. 6608

Gimnastică – Focșăneanca Ana-Maria Bărbosu, calificată în finala la individual compus a Campionatului Mondial de la Liverpool!

Ana-Maria Bărbosu a acces în finala Campionatului Mondial de la Liverpool. Gimnasta a fost pregătită la CSS Focșani de Daniela Trandafir și Cezar Stoica, iar la Lotul Național o are între antrenori pe fosta mare campioană Gina Gogean, plecată tot de la CSS Focșani. Clasată a cincea la individual compus după prima zi a calificărilor, Ana-Maria Bărbosu va intra de pe poziția a 20-a în finala care va avea loc joi, 3 noiembrie. În calificări, sportiva de la Focșani, debutantă la o competiție de asemenea anvergură, a obținut totalul de 52.233 – la sărituri 13.000, la paralele 13.433, la bârnă 12.500, la sol 13.300. Așa cum scrie pe pagina de facebook a FR Gimnastică, ”prima s-a clasat vicecampioana olimpică de la Tokyo, Rebeca Andrade (Brazilia, 57.732), urmată de reprezentantele Statelor Unite ale Americii, Shilese Jones (55.766) și Jade Carey (55.132). La 16 ani, Ana este cea mai mică dintre cele 24 de gimnaste care vor participa în finala individuală de la M&S Bank Arena (câte două din Brazilia, SUA, Italia, Marea Britanie, China, Japonia, Olanda, Franța, Australia, câte una din Canada, România, Belgia, Spania, Finlanda și Korea). Cu 48.098 puncte, Andreea Preda, și ea debutantă la mondiale, a fost a 58-a din 108 gimnaste care au concurat la toate cele 4 aparate”.