Ediția: Vineri 19 aprilie 2024 Nr. 6608

Sportivii Secției motociclism a ACS Odobești au concurat la finalul săptămânii trecute la două competiții – una națională și una internațională. La Enduro-Cross, la Câmpulung Muscel, a fost ultima Etapă Regională Est la care odobeștenii s-au clasat de trei ori pe primul loc și o dată pe poziția a treia. Au câștigat cursele la care au concurat Alexandru Tudor, la categoria Quad Pro, Onisim Strîmbu, la categoria ATV –Pro și Florin Albu, la QUAD C. În aceeași competiție, Cosmin Minculescu a ocupat poziția a treia la categoria moto Pro iar Gabriel Gheorghe a fost al cincilea la categoria moto Expert.

La Campionatul Balcanic de viteză, pe circuitul de la Seres, în Grecia, Iulian Trifan a terminat pe locul 10 la clasa Super Bike. Cu o săptămână mai devreme s-a încheiat CUPA MOTO RC 2022, în care Florin Iliescu a terminat pe locul 5 în clasamentul general la categoria Stock 600. În aceeași competiție, un alt vrâncean, fost la ACS Odobești, Florin Bîrlădeanu a încheiat competiția pe locul II. Florin Bîrlădeanu concurează acum pentru IQ Racing Clinceni. ”Săptămâna viitoare vom încheia și campionatul Național Enduro-Cross. Ultima etapă este organizată la Zărnești unde vom merge încrezători pentru a câștiga un loc pe podium cu piloții noștri. Mulțumim Primăriei Odobești și sponsorilor noștri, care au fost mereu alături de echipa noastră”, mi-a declarat Georgian Mocanu, președintele Secției moto a ACS Odobești.