FOTO: Șah – Participanți din patru țări la Cupa Micul Pion SOMACO, de la Adjud

0
70

În perioda 1 – 2 octombrie 2022, Clubul Sportiv de Șah PALODA Adjud în parteneriat cu Primăria Adjud, CSM Focșani 2007, Asociația Județeană de șah Vranceași Direcția Județeană de Sport Vrancea, a organizat concursul de șah pentru seniori și juniori ”Cupa Micul Pion SOMACO”, aceasta desfășurându-se în Adjud la Casa de Cultură ”Tudor Vornicu” precum și la Colegiul Național „Emil Botta”.

Structura concursului a fost următoarea: Grupa Open (seniori și juniori legitimați, cu rating FIDE sub 2200, la șah rapid și șah clasic), s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde; Grupa juniori U16 (juniori avansați U16), s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde; Grupa juniori U12 (juniori începători U12), s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde.

Competiția a fost omologată de Federația Română de Șah și Federația Internațională de Șah, jucătorilor participanți fiindu-le afectat ratingul FIDE în plus sau în minus în funcție de rezultatul obținut în clasamentul final.

Participanții la cele 3 grupe de joc au șahiști legitimați la cluburi din țară cu secție de șah (ACS de Șah Paloda Adjud, CSM Focșani 2007, CM de Șah Speranța Focșani, CS Olimp Șah Focșani,ACS Elisabeta Polihroniade București, ACS Regional de Șah „Nord-Est” Bacău, ACS Satori Art Slobozia,, CS Onești, Școala din Tinda Raiului Bacău, CS Sergentul Vaslui, AC de Șah Cavalerul Sfântul Gheorghe, ACS Minerva Brăila, ACS Smart Galați, CS Ariadna Suceava, CS Balta Albastră Siretu, CS Politehnica Iași, CS Sfinxul Iași, SCM Gloria Buzău) dar și din Malta, Republica Moldova și Elveția.

Un important aport în organizare la avut sponsorul competiției „Somaco Group Prefabricate SRL Adjud” prin director Carmen Bîrlă, dar și sprijinul logistic acordat de Casa de CulturăTudor Vornicu” Adjud prin director Ion Catană și Colegiul Național „Emil Botta” Adjud prin director Iulia Bădură, a specificat președintele ACS de Șah Paloda Adjud, domnul Viorel Balla.

Celor mai bine clasați jucători din clasamentul final li s-au acordat diplome, cupe, medalii precum și premii în bani astfel:

Grupa Open (42 de participanți)

Clasament general: Teodor-Cosmin Nedelcu, de la SCM Gloria Buzău, locul 1 cu 6 puncte; Ștefan Dănilă, junior U18 la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 6 puncte; Petrișor Gavrilă,de la CS Șah G. Nestianu Bârlad, locul 3 cu 6 puncte.

Rating FIDE sub 2000: Sergiu Martinenco, din Republica Moldova, locul 1 cu 5 puncte.

Rating FIDE sub 1800: Ionuț-Stelian Andrieș, de la CS Politehnica Iași, locul 1 cu 5 puncte

Rating FIDE sub 1600: Virgil Adragăi, de la ACS Regional de Șah „Nord-Est” Bacău, locul 1 cu 5 puncte

Rating FIDE sub 1400: Adelin-Ștefan Dăscălescu, junior U12 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4 puncte

Rating FIDE sub 1200: Michael David, junior U18la CS Olimp Șah Focșani, locul 1 cu 3 puncte

Jucători cu vârsta peste 65 de ani: Gheorghe Pirici, de la CS Balta Albastră Siretu, locul 1 cu 4,5 puncte

Juniori U14: Patric-Andrei Făcîlă, junior U12 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4 puncte

Juniori U12: Vlad-Andrei Roșu, dela ACS Minerva Brăila, locul 1 cu 3 puncte

Din Vrancea au mai primit mențiune specială: Fănel Șandru, de la CM de Șah Speranța Focșani, cu 4 puncte; Laurențiu-Valentin Zăușilă, de la ACS de Șah Paloda Adjud, cu 4 puncte; Constantin Belciu, de la ACS de Șah Paloda Adjud, cu 4 puncte; Marius Arghirescu, de la CM de Șah Speranța Focșani, cu 4 puncte; Cristian-Eduard Șimon, junior U16 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4 puncte; Ovidiu-Alexandru Antonescu, de la CM de Șah Speranța Focșani, cu 3,5 puncte; Sebastian Ștefan Ciobanu, junior U16 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3,5 puncte; Yannis-Raphael Grecu, junior U14 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3 puncte; Nicolae Dediu, de la CS Olimp Șah Focșani, cu 3,5 puncte; Viorel Balla, de la ACS de Șah Paloda Adjud, cu 3 puncte; Hamid Mirzaei-Seresht, de la ACS de Șah Paloda Adjud, cu 2,5 puncte; Adrian Toma, de la CS Olimp Șah Focșani, cu 2,5 puncte; Denis-Ionuț Pilă, junior U12la CSM Focșani 2007, cu 2 puncte;

Grupa juniori U16 (13 participanți)

Clasament general: Adelin-Ștefan Dăscălescu, junior U12 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 6,5 puncte; George-Adelin Matei, junior U16 la ACS Elisabeta Polihroniade București, locul 2 cu 5 puncte; Ioan-Constantin Chesaru, junior U16 la ACS Satori Art Slobozia, locul 3 cu 5 puncte.

Juniori U12: Denis-Ionuț Pilă, junior U12 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4 puncte; Denis-Cristian Tăbăcaru, junior U12 la ACS Satori Art Slobozia, locul 2 cu 3,5 puncte.

Fete: Iulia-Maria Luca-Filip, junioară U12 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1 cu 3 puncte; Amina Ciușleanu, junioară U16 la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 2 puncte;

Clasament băieți (club Paloda): Constantin-Bogdan Enache, de la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1 cu 3 puncte; Mihai-Gabriel Enache, de la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 2 cu 3 puncte.

Grupa juniori U12 (34 participanți)

Clasament general: Iustin Mihai, junior U12 la CS Sergentul Vaslui, locul 1 cu 6,5 puncte; Ana-Maria Apostu, junioară U12 la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 5,5 puncte; David-Constantin Ailincuței, junior U08 la CSM Focșani 2007, locul 3 cu 5,5 puncte.

Juniori U10: Rareș-Dimitrie Severin, junior U10 la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 1 cu 5 puncte;

Juniori U08: Vanessa-Maria Văsâi, junioară U08 la ACS Regional de Șah „Nord-Est” Bacău, locul 1 cu 4,5 puncte; Darius-Andrei Pavel, junior U08 la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 4 puncte; Eduard-Ștefan Buhosu, junioară U08 la ACS Regional de Șah „Nord-Est” Bacău, locul 3 cu 3,5 puncte.

Clasament băieți (club Paloda): David Pintilie, junior U08 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1 cu3,5 puncte; Eduard-Ștefan Săvescu, junior U08 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 2, cu 2,5 puncte; Andrei Răuță, junior U08la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 3, cu 2 puncte.

Din Vrancea au mai primit mențiune specială următorii: Mihai Oțelea

Antonesi, junior U08 la CSM Focșani 2007, cu 3 puncte; Alexandru-Gabriel Mihai, junior U08 la CSM Focșani 2007, cu 3 puncte; Adrian-Bogdan Moldoveanu, junior U12 la CSM Focșani 2007, cu 2,5 puncte; Eduard-Ștefan Săvescu, junior U08 la ACS de Șah Paloda Adjud, cu 2,5 puncte; Andrei-Robert Moldoveanu, junior U08 la CSM Focșani 2007, cu 2 puncte;

Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Strîmbu, Viorel Balla, Sandu Gurguiatu și Anton Soare.

Mihai Strîmbu

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here