Baschet, Cupa României, Grupa F – Înfrângere și victorie pentru focșăneni!

• Rapid București – CSM Focșani 2007 99 – 62 (21-19, 28–13, 29–11, 21-19).
  • CSM Focșani 2007 – CSM Galați 70-69 (13-23, 22-21, 20-10, 15-15).

CSM Focșani 2007: Dragan Bjeletic (zero puncte+2 recuperări+1 pasă decisivă), Monyea Durrell Pratt (22+13+1), Kevin Anthony Johnson (3+2+2), Cătălin Petrișor, Brandon Alexander Austin (25+2+2), Georgel Alexandru Burlacu (0+5+3), Rareș Cătălin Ardelean, Ionuț Berceanu, (12+9+0), Pavle Reljic (8+2+2), Eric Mania Kibi, Adrian Vaida (0+4+1).

CSM Galați: Darrion Dont’e Strong (19+3+4), Juhwan Koffi Harris Dyson (5+6+0), Nedeljko Prijovic (5+6+1), Andrei Petică, Meir Eliahu Azaria (2+1+0), Luka Mitrovic (5+2+3), Andrei Calenic (21+9+0), Theodor Andrei Gherman, Robert David Stan (5+3+1), Iannis Alexandru Paduraru (3+5+2), Marius Mihai Ciotlăus (3+5+0).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Brandon Alexander Austin – 25; Andrei Calenic – 21.

Recuperări: Monyea Durrell Pratt – 13; Andrei Calenic – 21.

Pase decisive: Georgel Alexandru Burlacu 3; Darrion Dont’e Strong – 4.

Formația de baschet a CSM Focșani 2007 a evoluat vineri, 30 septembrie și sâmbătă, 1 octombrie în turneul Grupei F a Cupei României. În Sala Rapid din Capitală adversare i-au fost Rapid București, și CSM Galați. Focșănenii pregătiți de antrenorii Petruț Mihai – principal și Florin Munteanu – secund au pierdut prima partidă, cu Rapid. Bucureștenii, cu un lot mult superior valoric, s-au impus cu 99 – 62 (21-19, 28–13, 29–11, 21-19).

Sâmbătă, 1 octombrie, focșănenii au reușit să câștige meciul cu CSM Galați, care îi este și colegă de campionat în Conferința B. Scor, 70-69 (13-23, 22-21, 20-10, 15-15). Gălățenii au avut patru minute cu superioritate clară în primul sfert, în care s-au desprins de la 8-9, la 13-23. În ultimele două minute ale sfertului nici o echipă nu a reușit să mai pună mingea în coș! Sfertul al doilea a fost adjudecat de focșăneni, dar la doar un punct diferență. Mai erau de recuperat, din primul sfert 9 puncte! Gălățenii au dominat prima parte a sfertului al treilea, când s-au dus la 13 puncte în fața adversarilor care a refăcut apoi terenul și au intrat în ultimul sfert cu 55-54! În ultimele zece minute a fost scor egal, 15-15, ultimul punct fiind marcat cu un minut și jumătate înainte de final. Ulterior, fiecare echipă a avut posibilitatea să înscrie, nicio una nu a reușit și focșănenii au obținut prima victorie în sezon!

În cele două meciuri din Cupa României, CSM 2007 nu a putut să-l trimită în teren pe căpitanul Cătălin Petrișor, care s-a accidentat ușor la ultimul antrenament de dinaintea jocului cu Rapid. Sâmbătă, 8 octombrie, CSM Focșani 2007 va juca prima partidă din campionat în Sala Polivalentă, cu Dinamo București.