Ediția: Miercuri 24 aprilie 2024 Nr. 6611

Claudia Prisecaru, atleta de la CSM Focșani 2007, eleva profesorului Cristian Orza, a câștigat cursa de 5 km a tradiționalei competiții ”Brașov Running Festival”, unul dintre cele mai importante concursuri internaționale de alergare pe șosea, omologată World Athletic. Claudia, alergătoare semifond de top European (a fost singura concurentă de la 5000 metri cu număr pesonalizat, semn de apreciere din partea organizatorilor), a câștigat cu lejeritate, cu timpul de 17.03, bun pentru prima ei alergare din acest an pe distanța de 5000 metri. După Campionatul European de seniori în care s-a clasat a șasea la 3000 metri obstacole, Claudia a petrecut câteva zile acasă la Focșani unde a continuat să se antreneze pe stdionul Milcovul, după care a urcat în cantonament la Piatra Arsă de unde a coborât pentru ”Brașov Running Festival”. Aici s-a conformat dictonului ”Veni, vidi, vici”, și-a primit medalia de aur cuvenită învingătoarei, apoi a urcat iar la Piatra Arsă unde va continua antrenamentele. Următoarea ei competiție va fi Campionatul Național de cros de la Botoșani, din 20 octombrie.