Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Gimnastică – Ana-Maria Bărbosu, de la CSS Focșani, trei medalii de aur și una de argint la Cupa OMV Petrom!

• Ana a câștigat concursul la individual compus, sărituri și bârnă și a fost a doua la paralele

În sala de gimnastică a Complexului Olimpic ”Sydney 2000” din Izvorani a avut loc astăzi, 16 iulie, a VI-a ediție a Cupei OMV PETROM, organizată de Fundația Casa Campionilor. Au participat gimnaste care fac parte din Proiectul ”Țară, Țară, vrem campioane” coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom, componente ale loturilor naționale de senioare și de junioare.

În întrecerea senioarelor, Ana-Maria Bărbosu, sportiva CSS Focșani, unde a fost pregătită de Daniela Trandafir și Cezar Stoica, a câștigat medaliile de aur la individual compus, cu 52.065, sărituri, cu 13.265, bârnă, cu 13.766 și medalia de argint la paralele, cu 12.733.

Ana-Maria Bărbosu, împreună cu colegele sale se pregătesc pentru Campionatele Europene de Gimnastică de la Munchen, din 9-14 august.