FOTO: „Tinerii dezbat” în Vrancea, o olimpiadă de argumentare, dezbatere şi gândire critică

0
78

Sâmbătă, 4 iunie a.c., a avut loc etapa județeană a Olimpiadei de argumentare, dezbatere şi gândire critică „Tinerii dezbat” organizată de Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Vrancea. Potrivit IȘJ, „concursul s-a bazat pe expunere liberă, sub formă de discurs argumentativ, concurenţii fiind evaluaţi atât individual, cât și în echipă‟. Echipa organizatoare a fost formată din: prof. Gabriela Daniela Marchitan, inspector școlar general – președinte; prof. Anca Coșoreanu, inspector școlar proiecte educaționale și monitorizarea programelor privind accesul la educație – președinte executiv; prof. Claudia Ciobotarudirector de turneu; prof. Camelia Mereuțătab-master; arbitrii: prof. Livia Marcu, prof. Adrian Canae, prof. Stănel Ion, prof. Gabriela Obodariu, prof. Marina Vasilof, prof. Mariana Rogojinaru, prof. Ana Maria Boicu, prof. Sorina Milea și prof. Adriana State; membri au fost cadrele didactice din cadrul Colegiului Tehnic „Valeriu D. Cotea‟ Focșani și elevi voluntari.

Rezultatele obținute de elevii vrânceni la Olimpiada de argumentare, dezbatere şi gândire critică „Tinerii dezbat” dovedesc seriozitatea, dorința de a face performanță și de a evolua. La avansați, locul I a fost obținut de echipa Colegiului Pedagogic „Spiru Haret” (CNPSH) Focșani, locul al II-lea de Colegiul Național „Al. I. Cuza” (CNAIC) Focșani, pe locul al III-lea situându-se Colegiul Național „Unirea” (CNU) Focșani. La începători, situația clasamentului este următoarea: Locul I – CNAIC Focșani, locul al II-lea – CNU Focșani, locul al III-lea – CNPSH Focșani și Mențiune – Liceul „Simion Mehedinți” Vidra.

Echipa de avansați coordonată de prof. Ion Stănel, formată din Rusu Florentina, Doroftei Cristina Ariana și Iacob Rareș Teodor a obținut locul I pe echipe învingând în finală echipa Colegiului Național «Alexandru Ioan Cuza». Elevul Iacob Rareș Teodor s-a calificat la faza națională. Echipa de începători coordonată de doamna prof. Vasilof Marina, formată din Țuțu Marius, Răvoiu Petre și Răcoșanu Bianca a obținut locul III‟, a precizat prof. Natașa Simion, directorul CNPSH Focșani.

Vestea că trei elevi din cele două echipe participante de la CNAIC Focșani s-au calificat la etapa națională a Olimpiadei a fost postată și pe pagina de Facebook a colegiului: Avem vești de la Olimpiada «Tinerii dezbat», faza județeană, unde am participat cu două echipe, una de avansați (Ambra Mihu, Alexandra Păltinuș, Irina Blăgan) și una de începători (Ioana Damian, Mara Enache și Ana Maria Ghiniță) și avem trei calificați la faza națională în cele două echipe ale județului: Ambra Mihu, Mara Enache și Ioana Damian sunt cele trei eleve de la CNAIC ce vor merge la faza națională! Profesori coordonatori: Livia Marcu și Gabriela Obodariu. Felicitări! Avem apoi un premiu I pe echipe la începători, unde echipa noastră a câștigat 3 meciuri din 3 disputate, unul cu echipajul Colegiului Național Pedagogic «Spiru Haret» și două cu CNU, ultimul meci fiind finala. Felicitări! Mai avem și un premiu II pe județ la avansați, echipa noastră jucând finala mare cu Colegiul Național Pedagogic «Spirru Haret». Felicitări elevelor calificate, profesorilor coordonatori și multă baftă la națională!‟.

Despre această competiție, reprezentanții IȘJ Vrancea au spus că a fostcomplexă, cu mari emoţii, dar şi cu mari satisfacţii. Felicitări tuturor participanţilor, profesorilor coordonatori, arbitrilor, organizatorilor şi susţinătorilor acestui concurs‟.

Felicitări tuturor echipelor participante!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here