Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Handbal ONSȘ licee – LPS Focșani a încheiat pe locul 6 turneul final!

Echipa de handbal a LPS Focșani, pregătită de profesorul Alin Dumbravă, a participat de joi, 19 mai și vineri 20 mai la Târgu Jiu, la Turneul final al ONSȘ licee. În grupa B din care a făcut parte, formația focșăneană a pierdut cu 21-27 (10-9) meciul din prima etapă cu Liceul cu Program Sportiv Banatul Timișoara, a câștigat cu 23-17 (12-9), jocul din etapa a 2-a, cu Liceul Teoretic Carol I Fetești și în runda a treia a fost întrecută cu 28-13 (15-5) de Liceul cu Program Sportiv Suceava. Clasată pe locul 3 în grupă, LPS Focșani a jucat pentru locurile 5-6 cu Colegiul Tehnic Media București. Bucureștenii s-au impus cu 27-23 (14-13) și focșănenii au terminat turneul pe locul 6.

Lotul LPS Focșani: Nikolas Vișan, Davide Anton, Ionuț Ciobanu, Sebastian Andronic, Vlad Giurgiuvenu, Daniel Gavrilă, Darius Bouroș, Alexandru Murau, Alexandru Bîrlă și Valentin Bogdan.

Pe primul loc și câștigătoare a titlului de campioană a fost echipa Liceului cu Program Sportiv Suceava care a avut în componență o serie impresionantă de internaționali de juniori sau tineret ai României, mai mulți cu evoluții constante în Liga Națională, cu CSU din Suceava.