Baschet, Liga Națională – Victorie focșăneană după un joc excelent!

CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM Focșani 2007 58-79 (10-19, 13-22, 13-18, 22-20)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (16puncte+6 recuperări+3 pase decisive), Cătălin Petrișor (0+1+6), Denis Miron (3+0+0), Radu Paliciuc (0+1+1), Aliaksandr Pustahvar (10+3+1), Pavle Reljic (6+6+6), Alexandru Bratosin (0+2+0), Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (12+8+1), Justin Baker (21+6+1), Onno Meritt Steger (11+2+1), Adrian Vaida.

CSM VSKC Miercurea Ciuc: Chadrack Lufile (12+6+0), Norbert Kelemen (0+1+0), Joris Ortega (0+2+0), Mihajlo Bogdanovic (14+3+4), Cornel Cioacătă (1+0+1), Arnold Laszlo, Sebastian Ionescu (2+7+1), Nicolae Marin Ciucă (0+4+0), Branislav Vujadinovic (9+3+1), Lock Wan Lam (14+7+0), Lazar Djurovic (5+4+0), Zoltan Zerkula (1+0+0).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte:Lock Wan Lam – 14; Justin Baker – 21.

Recuperări: Lock Wan Lam – 7; Demetris Antwaun Morant – 8.

Pase decisive: MihajloBogdanovic – 4; Cătălin Petrișor – 6.

Baschetbaliștii seniori ai Focșaniului au câștigat într-o manieră impresionantă partida disputată sâmbătă, 22 ianuarie, de la ora 17:00, în deplasare, în compania CSM VSKC Miercurea Ciuc în Campionatul Ligii Naționale. Continuând evoluția excelentă din ultimul sfert al meciului cu Rapid din Sala Polivalentă, focșănenii au făcut un joc solid, cu o apărare greu de trecut și un atac productiv, cu care au câștigat trei dintre cele patru sferturi și meciul. Scorul, 79-58, spune totul despre raportul de forțe din teren. La stabilirea ecartului de 21 de puncte a contribuit în mare măsură precizia mult mai bună a oaspeților la aruncările de 3 puncte: CSM 2007 – 13 reușite (Chatman – 4, Miron – 1, Pustahvar – 2, Beker – 3, Steger – 3) din 33 încercări; CSM VSKC – 3 transformate din 24 de aruncări!

Cu 7 meciuri câștigate și 10 pierdute, CSM Focșani 2007 se află pe locurile 11-12 din 16 echipe într-un clasament al adevărului în Liga Națională de Baschet Masculin.

În etapa următoare, sâmbătă, 29 ianuarie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă, pe FC Argeș Pitești.