Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

• CSM Focșani 2007 – Bravol Brașov 3-1 (25-15, 25-19, 20-25, 26-24)

Formația CSM Focșani 2007: Alessia Sima, Ilinca Știrbu, Miruna Pușcă, Valeria Robu, Cătălina Ciubotaru, Denisa Cara, Andra Damaschin, Alexandra Diac, Flavia Obodariu, Delia Pădurean, Riana Bobeică, Ioana Bădin, Claudia Popa.

Antrenori, Cătălin Știrbu și Marian Apostu.

În ultima etapă a turului Campionatului Național de volei, Divizia A2, seria Est, CSM Focșani 2007 a întâlnit sâmbătă, 4 decembrie, în Sala Liceului cu Program Sportiv pe ASC Bravol Brașov. La capătul unei dispute spectaculoase, consumată în patru seturi, fetele Focșaniului s-au impus cu 3-1 (25-15, 25-19, 20-25, 26-24).

Primele două seturi au fost câștigate fără mari probleme de gazde, însă în setul al treilea oaspetele cu revenit și s-au impus cu 25-20, lăsând deschisă disputa pentru desemnarea învingătoarei. În ultimul set, gazdele au condus în cea mai mare parte a timpului, însă finalul a fost cu spectaculoase răsturnări de scor. A fost 19-23, moment în care Bravol părea scăpată de griji. Focșănencele au remontat și au întors la 24-23, a fost apoi 24-24, pentru ca ultimele două mingi să fie câștigate de CSM 2007 care și-a adjudecat setul și meciul! Campionatul va fi reluat la 22 ianuarie când formația focșăneană va juca în deplasare, la Hygienum Galați.