Ediția: Vineri 29 martie 2024 Nr. 6593

Dragon Taekwondo Focșani, două titluri de campioni balcanici!

• Sportivii focșăneni au mai obținut o medalie de argint și două de bronz

Campionatul Balcanic de Taekwondo WT, de la București din 28 noiembrie, a avut la start și șase sportivi de la clubul focșănean Dragon Taekwondo – juniori mici, cadeți și seniori. Despre prestația elevilor săi la Campionatul Balcanic, sensei Cristi Mălureanu, managerul Dragon Taekwondo Club Focșani, mi-a spus: Rezultatele obținute de sportivii noștri au fost peste asteptări, reușind, după o perioadă lungă de timp, două premiere: 1 – obținerea titlului de campion balcanic pentru categoria „juniori mici”; 2 – obținerea titlului de campioană balcanică pentru categoria „seniori feminin”.

Au câștigat titlurile de campioni balcanici Denis Fodolică, la juniori mici – 57 kg. și Loredana Anghel, la seniori feminin -46 kg. Medalii de argint pentru locul al doilea a primit Ștefan Voicu, la juniori mici – 45 kg. și Vlad Zebacinschi la seniori – 63 kg., iar Cristian Robert Mălureanu la seniori -87 kg. s-a clasat al treilea cu medalie de bronz. ”Am sărbătorit rezultatele obținute și, gândind că mai avem multe de „pus la punct”, așteptăm cu nerăbdare competițiile viitoare. Mulțumim sportivilor, părinților care au fost mereu alături de noi și nu putem face altceva decât să-i încredințăm de respectul nostru și să încercăm, și cu ajutorul domniilor lor, să fim și mai buni. Mulțumim!” a fost mesajul transmis prin intermediul Monitorului de Vrancea de sensei Cristi Mălureanu.