Ediția: Vineri 19 aprilie 2024 Nr. 6608

Sportivii de la Addras Focșani, antrenați de Alexandru Iancu, Cătălin Nicola și Adrian Dochioiu au avut un final de săptămână cu rezultate foarte bune la o competiție națională – Cupa României și una internațională – Balcaniada. La Cupa României la Kickboxing – probe de tatami (light contact și kick light), ale cărei întreceri au avut loc la Târgu Jiu, sâmbătă, 27 noiembrie, luptătorii focșăneni au obținut o medalie de aur, trei de argint și cinci de bronz. A câștigat categoria sa și a primit medalia de aur Giorgio Ursu, la light contact copii 7-9 ani, -37 kg., același sportiv fiind medaliat cu argint pentru locul 2, la kick light, 7-9 ani, -37 kg. Anastasia Dochioiu, la kick light, copii 10-12 ani, -42 kg a fost medaliată tot cu argint, ca și Teodor Iancu, la light contact juniori mari 16-18 ani, -74 kg. Cu medalii de bronz au încheiat Cupa României Teodor Iancu la kick light juniori mari 16-18 ani, -74 kg., Anastasia Dochioiu, la light contact 10-12 ani, -42 kg,, Sabin Dochioiu, la light contact cadeți mici, 57 kg, Cătălina Dumitrache, la light contact 10-12 ani, +47 kg. și kick light 10-12 ani, +47 kg.

La Balcaniada de taekwondo, care a avut loc în Sala Polivalentă din București duminică 28 noiembrie, juniorul B, Alexandru Turcu a obținut medalia de aur la – 78 kg, iar juniorul A, Vlad Enescu medalia de bronz la -73 kg. Cei doi sportivi au reprezentat România și au participat din partea Federației.