Ediția: Sâmbătă 20 aprilie 2024 Nr. 6608

Baschet U 20 – LPS Focșani, la a doua victorie!

• LPS Focșani – ACS Ralph Brașov 84 – 53 (25-11, 21-16, 14-16, 24-10)

Formația LPS Focșani: Miron, Dorobăț, Dobrea, Nacu, Bîra Cristea, Bratosin, Duță, Vaida, Miheci, Șerbu.

Echipa de baschet U 20 a LPS Focșani a disputat ieri, de la ora 11:00, în Sala Liceului cu Program Sportiv, al treilea meci în ediția 2021-2022 a Campionatului Național U 20. Elevii profesorului Petruț Mihai au întâlnit pe ACS Ralph Brașov pe care au întrecut-o cu 84-53 (25-11, 21-16, 14-16, 24-10). A fost o victorie clară în fața unui adversar care i-a pus ceva probleme doar în sfertul al treilea, început de focșăneni cu un sec 0-10 după cinci minute. Până la finalul sfertului lucrurile au intrat în normal gazdele încheind următoarele cinci minute cu 14-6. Ultimul sfert a fost la discreția focșănenilor care au câștigat al doilea joc din cele trei disputate până acum și se află pe locul 3 al clasamentului. În celelalte două partide, LPS Focșani a pierdut cu 56-64 în fața Agronomiei București și a terminat victorioasă, 70-35, meciul cu CN Aurel Vlaicu București. La finalul sezonului regulat, primele patru clasate vor intra în play-off-ul în urma căruia va fi desemnată campioana României.