Ediția: Vineri 29 martie 2024 Nr. 6593

Volei junioare – Spectacol sportiv agreabil!

• CSS Bacău – CSS Focșani 3-2 (25-13, 25-19, 24-26, 22-25, 15-12)

Echipa de volei junioare a CSS Focșani a jucat, duminică, 14 noiembrie, în etapa a 4-a a Campionatului Național de Volei junioare, la Bacău, în compania formației locale Clubul Sportiv Școlar. Ca de fiecare dată, întâlnirea dintre cele două bune grupări de junioare a fost foarte strânsă! Au câștigat gazdele cu cu 3-2 (25-13, 25-19, 24-26, 22-26, 25-12). Băcăuancele au început partida în forță și și-au adjudecat primele două seturi, cu relativă ușurință. Antecedentele arătau că meciul nu se va încheia în trei seturi, fiind posibilă orice evoluție ulterioară. Iar continuarea a confirmat antecedentele. În setul 3, într-un final foarte strâns, fetele Focșaniului s-au impus cu 26-24, așa cum aveau să câștige și setul 4, cu 25-22. În setul decisiv, junioarele de la CSS Bacău au luat un start perfect, au condus cu 5-1, apoi scorul s-a strâns ajungându-se la diferență de un punct, până la 13-12, când focșănencele au cedat setul și, implicit meciul, dar după o evoluție de apreciat. Și după un spectacol sportiv agreabil, reușit împreună cu voleibalistele de la Bacău. Au plecat acasă cu un punct, important în economia calificării în etapa superioară a competiției.