Ediția: Miercuri 24 aprilie 2024 Nr. 6611

• CSM Focșani 2007 – Steaua București 83-73 (25-21, 20-17, 18-20, 20-15)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (30+6+6), Denis Miron, Radu Paliciuc (4+6+3), Georgel Alexandru Burlacu (7+1+1), Aliaksandr Pustahvar (7+4+1), Pavle Reljic (10+5+5), Denis Nacu, Alexandru Bratosin, Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (5+6+3), Justin Baker (20+2+1), Adrian Vaida.

Steaua București: Radu Eduard Popescu, Kaelin Nolan Jackson (24+8+5), Albert Dorian Zahiu, Robin Williams Mandisodza (7+1+0), Amedeo Casale, Tudor George Gîrbea (8+2+0), Modibo Diaby, Albert Mark Stan, Andrey Ivanov (0+5+0), Karlo Vragovic (18+6+0), Terrell Carter II (7+6+1), Zarko Duric (9+6+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Henri Raunaldo Wade Chatman – 30.

Recuperări: Kaelin Nolan Jackson – 24.

Pase decisive: Pavle Reljic – 5; Kaelin Nolan Jackson – 5.

CSM Focșani 2007 a câștigat meciul disputat în compania Stelei București în Sala Polivalentă, sâmbătă seara, în Campionatul Ligii Naționale la baschet. A fost prima victorie obținută de CSM Focșani 2007 în fața steliștilor. Partida a fost echilibrată, cu gazdele având mereu în fața adversarilor câteva puncte. Au fost patru după primul sfert, 25-21, încă trei după sfertul al doilea, 20-17 și în pauză s-am intrat cu 45-38. Nimic asigurător în perspectiva finalului de meci. Diferența mică de pe tabelă i-a ținut în priză pe jucătorii antrenați de profesorul Petruț Mihai care au pierdut două puncte în penultimul sfert, 18-20, însă au găsit resursele pentru a-și adjudeca sfertul al patrulea, 20-15 și meciul! În jocul cu Steaua București, CSM 2007 nu a putut conta pe căpitanul și conducătorul de joc Cătălin Petrișor, accidentat, însă a fost echipă în adevăratul sens al cuvântului: s-a apărat bine în cele mai multe momente, a avut inspirație în atac și precizie în aruncările la coș. Formația focșăneană a atins un bun nivel de joc și poate oferi în continuare multe satisfacții susținătorilor! În etapa viitoare, sâmbătă, 13 noiembrie, CSM Focșani 2007 va întîlni în deplasare pe CSMU Craiova.