Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Futsal, Liga a II-a – ACS Mausoleul Mărăşeşti și-a luat revanșa!

• Fortius 2014 Buzău – ACS Mausoleul Mărăşeşti 9 – 12 (2-4)

Formația ACS Mausoleul: Alexandru Ilie – Georgian Dima – 6 goluri, Mihai Strat – 2, Dănuț Docan – 3, Cătălin Gheoghiceanu – 1, Ionuț Grigoraș – 1, Cătălin Cioarec, Denis Maghiaru.

Antrenor, Romeo Drăgan

În etapa a cincea a Campionatului Ligii a II-a la futsal, Seria 1 Est, ACS Mausoleul Mărășești (foto) și-a luat revanșa în fața buzoienilor de la Fortius pentru înfrângerea suferită în teren propriu la 17 septembrie, când a fost întrecută cu 8-5. Duminică, 31 octombrie, în partida care care început la ora 18:00, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi, jucătorii de la Mărășești au fost conduși, dar au întors scorul prin două goluri din lovituri libere marcate de Georgian Dima, Ionuț Grigoraș și Dănuț Docan. La pauză era 2-4, în consens cu ceea ce se întâmplase pe teren în prime repriză. În partea a doua a întâlnirii a plouat cu goluri – 12 în 18 minute, cu scorul de 8-10. Iar în ultimele două minute portarii au scos mingea din poartă de încă patru ori. Scor final, 9-12! ACS Mausoleul se află pe locul al doilea al clasamentului Seriei 1 Est și sâmbătă, 13 noiembrie vor juca în Sala Polivalentă din Focșani cu Futsal Club Ceahlăul Piatra Neamț. ”Țintim locul întâi pentru că ACS Mausoleul Mărășești își dorește victorie la fiecare meci”, mi-a spus antrenorul Romeo Drăgan.

În Liga I la futsal, sâmbătă, 30 octombrie, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – Clubul Sportiv Local Sportul Ciorăşti 10-1 (6-0), iar la juniori U 19, ACS Mausoleul Mărăşeşti – ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ 3-3 (1-2), la18 octombrie și Clubul Sportiv Local Sportul Ciorăşti – ACS Mausoleul Mărăşeşti 3-7 (1-6) , la 25 octombrie.